Capital.ba

Vidović: U ovoj godini naplaćeno 1,97 milijardi KM javnih prihoda

22.12.2011. / 11:43

BANJALUKA, Poreska uprava Republike Srpske  u ovoj godini  naplatila je 1,97 milijardi KM javnih prihoda,  dok je stanje naplate sa 30. novembrom bilo 1,86 milijardi KM –  što je 12 odsto više od plana, ili  15 odsto više nego u istom periodu prošle godine, izjavila je Zora Vidović, direktor Poreske uprave.

“Najznačajniju stavku zauzimaju  doprinosi koji su za jedanaest mjeseci naplaćeni u visini od 1,2 milijarde KM, što je 12 odsto više od plana ili za 13 odsto u odnosu na isti period prošle godine. S obzirom na zakonsku izmjenu, veliku stopu rasta imao je porez na dohodak (naplata veća od plana za 54 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period), pa je veći za 68 odsto“, rekla je Vidovićeva.

Ona je dodala da je naplata poreza na dobit ostvarena u visini od 124 miliona KM i veća je  za 16 odsto od planiranog obima naplate, te 14 odsto veća nego za jedanaest mjeseci prošle godine.

Vidovićeva je napomenula da je promijenjen zakon na dohodak u smislu da je svaki poreski obveznik obavezan da prijavi poreze i doprinose bez obzira da li isplaćuje platu ili ne.

“Od avgusta smo počeli kampanju prema poreskim obveznicima  da  prijave poreze i doprinose. Prvo smo ih pozivali, ukazivali na tu obavezu, a nakon toga morali smo pribjeći i mjerama kažnjavanja i  prekršajnim prijavama i do danas smo uspjeli da  poreze i doprinose prijavljuje   80 odsto poreskih obveznika”“, navela je Vidovićeva.

Od  20 odsto onih koji ne prijavljuju poreze i doprinose pet odsto čine državni organi, javne ustanove, fondovi, škole, javna glasila, bolnice, univerziteti itd. Taj podatak je iznenadio Poresku upravu, pa se  te institucije pokušavaju na svaki način navesti da  ispune  svoju obavezu.

“Među 15 odsto ostalih koji ne podnose prijave – nalaze se uglavnom preduzetnici malih preduzeća sa jednim ili dva zaposlena, gdje veliki broj njih ne radi, ali nisu podnijeli zahtjev za odjavu JIB-a, pa se tako u Poreskoj upravi vode kao aktivni”, objašnjava  Vidovićeva.

Govoreći o dugovanjima poreskih obveznika, ona je istakla da je ukupan dug 1,3 milijarde KM i da  nije realno da bude naplaćen u  kompletnom iznosu, s obzirom da datira iz prethodnih godina i da veliki broj tih poreskih obveznika-dužnika više  ne radi, već se nalazi  u stečaju ili likvidaciji.

Vidovićeva  je naglasila da u strukturi  mase od 1,3 milijarde reprogami čine 243 miliona KM i da se  uredno izmiruju u najvećem broju slučajeva, i to naročito kod velikih poreskih obveznika. Zatim, u stečaju 319 miliona KM, u nesolventnim privrednim subjektima 128 miliona KM duga, dok su  ostalih 610 miliona KM dugovanja aktivnih klijenata.

“Kada je riječ o dužnicima koji su u stečaju, tu  zaista nije realno da se naplati, jer iz stečajne mase Poreska uprava naplati u prosjeku oko deset  odsto, a i inače nerealno je naplatiti dug od nesolventnih dužnika. Aktivni klijenti, koji nisu ni u stečaju ni u likvidaciji, imaju velike obaveze iz ranijeg perioda, a veliki broj njih vrlo malo radi i tu naplata ide teško”, dodala je Vidovićeva.

Novi posao koji je Poreska uprava radila u ovoj godini jeste priprema za primjenu Zakona o porezu na nepokretnosti, koji stupa na snagu početkom naredne godine.

Vidovićeva je navela da je u ovoj godini primljeno 2,5 miliona prijava za nepokretnosti i napravljen  fiskalni registar  u kojem je prijavljeno 1,6 miliona nepokretnosti u vrijednosti od 47,5 milijardi KM.

Ona je navela da će poreska osnovica biti 34,6 milijardi KM, pri čemu razliku do 47,5 milijardi KM čine `oslobađanja`, a odnose se na poljoprivredno zemljište, objekte za poljoprivredu i stambeni prostor, jer se oporezuje višak stambenog prostora. Vidovićeva je podsjetila da je poreska stopa na nepokretnosti u rasponu od 0,05 do 0,5 odsto, a  određuju je opštine.

“Sadašnji zakon o porezu na nepokretnosti je neefikasan i nerentabilan. Porezi su bili toliko niski da zaista nije bilo efekta ići to naplaćivati u prinudnoj naplati i zbog toga vjerovatno veliki broj poreskih obveznika nije platio taj porez”, naglasila je Vidovićeva. Inače, u ovoj godini naplaćeno je 30 miliona KM poreza na nepokretnosti, i  to je  na nivou prošle godine.

Poreska uprava do 31. marta naredne godine neće ići sa sankcijama za  građane i pravna lica koja još nisu podnijela prijave nepokretnosti, jer se do tog datuma obveznicima mora dostaviti poreski račun.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Vidović: U ovoj godini naplaćeno 1,97 milijardi KM javnih prihoda

    1. gluposti

      čestitamo !!!!!