Capital.ba

Vidović: Pljenidbe za neplaćeni porez na nepokretnosti

16.02.2013. / 10:01

zora vidovicBANJALUKA, Poreska uprava RS je izvršila prve pljenidbe novca sa računa poreskih obveznika u postupcima prinudne naplate poreza na nepokretnosti, kazala je Zora Vidović, direktor Poreske uprave RS.

Ona je u intervjuu za “Nezavisne” najavila da će Poreska uprava RS iduće sedmice početi s poštanskom dostavom 54.000 do sada neisporučenih računa poreza na nepokretnosti, čime će teretiti nesavjesne obveznike koji nisu željeli preuzeti račune u redovnom postupku.

Naplata poreskih prihoda prošle godine bila je na nivou iz 2011, ali je u januaru ove godine pala za osam odsto. Šta su razlozi?
VIDOVIĆ: Poreska uprava RS je prošle godine naplatila prihod u iznosu od 2,045 milijardi, što je na nivou 2011, dok je u januaru, kao što ste rekli, naplata bila nešto manja za osam odsto iz razloga dinamike isplate plata s obzirom na to da su neki poreski obveznici plate za decembar isplatili u decembru, a neki ih prebacili za februar. Međutim, već zaključno sa 12. februarom prestigli smo nivo naplate ukupnih prihoda za četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine, odnosno za 8,5 miliona KM, od čega je naplata doprinosa povećana za 3,5 odsto ili 4,6 miliona KM. Iako, dakle, može doći do mjesečnih oscilacija, očekujemo da ćemo ostvariti ovogodišnji plan naplate u iznosu od 2,088 milijardi KM.

Najveći procentualni podbačaj je kod poreza na nepokretnosti. Kada će problem neurednih prijava tog poreza biti riješen?
VIDOVIĆ: Naplata poreza na nepokretnosti zaključno sa 12. februarom iznosi 69 odsto od dospjelog, odnosno 13,9 miliona KM od 20 miliona KM. Razlozi su brojni. Imali smo problem sa neispravno popunjenim prijavama zbog čega smo pozivali obveznike da isprave prijave i samim tim kasnili s izdavanjem računa. Veliki problem predstavlja i 54.000 nedostavljenih računa, uglavnom građanima koji imaju nepokretnosti u RS, a žive i rade izvan RS, iako smo ih stalno pozivali da ih preuzmu. Stoga iduće sedmice planiramo da podijelimo te račune putem pošte, jer se pošiljka koja se preda na poštu u roku od tri dana smatra uručenom, pa ćemo sve te poreske obveznike zadužiti bez obzira što nisu dobili račun.
Drugi razlog slabije naplate je to što imamo 14.500 toliko loše popunjenih prijava da nismo mogli napraviti račun niti su se obveznici odazvali na ispravku. Tu sigurno postoje i manipulacije, jer smo dobijali elektronske prijave samo s upisanim imenom i prezimenom ili bez navedene adrese. Inače, u fiskalni registar nepokretnosti upisano je ukupno 2,7 miliona nepokretnosti procijenjene vrijednosti od 45,4 milijarde KM, dok osnovica za oporezivanje, nakon utvrđenih oslobađanja, iznosi 24,4 milijarde KM.

Da li ste počeli sa prinudnom naplatom poreza na nepokretnosti?
VIDOVIĆ: Sa prinudnom naplatom trebalo je da počnemo još prošle godine, ali se nismo odlučili za to baš zbog navedenih problema. Druga rata poreza dospjela je 31. decembra, tako da u januaru i februaru imamo trend rasta naplate tog poreza, tako da sam sigurna da će naplata u 2013. biti dosta bolja. Naravno, za sve one koji nisu platili prošle godine moramo krenuti s prinudnom naplatom. Opomene su otišle na teren s rokom od osam dana za uplatu poreza i već ima slučajeva gdje smo izvršili pljenidbu žiro računa ili ličnih primanja. Zbog toga pozivam sve poreske obveznike da plate porez na nepokretnosti, posebno one koji imaju sitne iznose, kako im zatezna dnevna kamata u iznosu od 0,04 odsto i troškovi prinudne naplate ne bi bili veći od obaveze.

Primjetne su i učestale akcije kažnjavanja nesavjesnih obveznika za neizdavanje fiskalnih kasa. Kakvi su rezultati akcija?
VIDOVIĆ: Izvršeno je 21.166 kontrola fiskalnih kasa i izdavanja fiskalnih računa. Za nepravilnosti u radu podneseno je 3.898 prekršajnih naloga sa iznosom kazne od 2,9 miliona KM, a zatvoreno je 11 ugostiteljskih objekata na rok od 30 dana. Uložili smo trud na edukaciji, pozivanju, kao i kažnjavanju poreskih obveznika kako bi se uspostavio sistem prijavljivanja poreskih obaveza, s akcentom na porez i doprinose na plate. Te aktivnosti su urodile plodom pa je prošle godine nivo podnesenih prijava za poreze i doprinose na platu iznosio 97,2 odsto, što olakšava rad poreskih inspektora.

Krenuli ste i sa javnom mjesečnom najavom poreskih kontrola, dok za mart planirate objavu spiska poreskih dužnika. Šta time želite postići?
VIDOVIĆ: Cilj je da se rad Poreske uprave učini transparentnijim, odnosno da poreski obveznici sami vide kome se ide u kontrolu i time opovrgnemo stalne priče da nekima idemo više puta u kontrolu, a drugima nikako. Naravno, u toj informaciji nema vanrednih kontrola koje sprovodimo kada procijenimo da za tim postoji potreba. Takođe, 1. mart ćemo objaviti spisak dužnika, s tim da on najvjerovatnije neće biti kompletan zbog usklađivanja informacionih baza i tromjesečnih preknjižavanja. Međutim, svaki mjesec ćemo proširivati broj objavljenih poreskih dužnika tako da ćemo za najduže četiri mjeseca imati spisak sa apsolutno svim dužnicima. Objava spiska je korisna jer će poreski obveznici uložiti dodatne napore da izmire obaveze i izbjegnu neželjeno pojavljivanje na listi, dok će se naši referenti na naplati truditi da rade što bolje i imaju što manji broj klijenata sa spiska.

Odstranićemo “prljave” inspektore
Kako doživljavate skandale sa prošlogodišnjim hapšenjem trojice poreskih inspektora?
VIDOVIĆ: Naravno da mi kao rukovodiocu nije prijatno zbog toga, ali mi je drago da je to otkriveno. Početkom prošle godine obišla sam sve poreske centre i na sastanku sa poreskim obveznicima tražila da nam prijave sve poreske radnike koji se neprofesionalno ponašaju ili traže mito, što je, takođe, doprinijelo hapšenjima. Poreska uprava RS je takođe sačinila i sprovodi program za borbu protiv korupcije, što je rezultiralo značajnim brojem analiza interne kontrole i disciplinskih postupaka. U Poreskoj upravi radi veliki broj ljudi koji veoma profesionalno odrađuju posao i primamo pohvale od klijenata za usluge. Naravno, postoji i manji broj onih koji rade suprotno i takve želimo odstraniti iz Poreske uprave kako nas ne bi smatrali nekakvom korumpiranom institucijom. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!