Capital.ba

Vidljivi rezultati isplaćenih subvencija

17.03.2010. / 17:13

BANJALUKA, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske /RS/ isplatilo je danas za 79 preduzeća, koja zapošljavaju ukupno 8 253 radnika u oblasti tekstila, kože i obuće, sredstva za subvenciju za decembar 2009. godine u ukupnom iznosu od 4.559.400 KM, saopštila je Služba Ministarstva za odnose s javnošću.

“Na osnovu podataka o prosječnom broju zaposlenih u 2009. godini u oblasti tekstila, kože i obuće, možemo zaključiti da su subvencije ostvarile u potpunosti svoj osnovni cilj, a to je zadržavanje broja radnika i da nije došlo do otpuštanja zaposlenih uprkos izrazito negativnom uticaju svjetske ekonomske i finansijske krize na poslovanje preduzeća iz ove oblasti”, navodi se u saopštenju.

Analiza preduzeća korisnika subvencija po mjesecima pokazuje da su 33 preduzeća bila korisnici sredstava subvencija svih 12 mjeseci, 10 preduzeća koristilo je sredstva 11 mjeseci, osam preduzeća je koristilo 10 mjeseci, a samo šest preduzeća koristilo je subvencije manje od šest mjeseci.

Prema podacima iz Ministarstva, razlozi zbog kojih preduzeća nisu koristila sredstava svih 12 mjeseci su neblagovremenost podnesenih zahtjeva, nemogućnost isplate mjesečnih zarada i naknada radnicima, te poreza i doprinosa na zarade, kao i naknade u skladu sa važećim zakonskim i podzakonskim aktima, te neusklađenost dokumentacije.

U saopštenju se dodaje da su smanjenje narudžbi, smjena kolekcija, nemogućnost naplate potraživanja i nemogućnost realizacije odobrenih kreditnih sredstava Investiciono-razvojne banke /IRB/ RS za kupovinu opreme i sirovine, onemogućila veći broj preduzeća da do isteka tekućeg mjeseca za prethodni isplate plate radnicima, te poreze i doprinose na plate.

Ministarstvo navodi da je prosječan broj radnika za koja su islaćena sredstva subvencije bio 7 141 mjesečno, kao i da su najveći korisnici sredstava bile firme “Sportek” DOO Kotor Varoš u iznosu od 585.050 KM za prosječno 975 radnika, “Novoteks” AD Trebinje u iznosu od 415.550 KM za 831 radnika, “Bema” DOO Banjaluka u iznosu od 400.700 KM za 668 radnika, “Sanino” DOO Derventa u iznosu od 315.300 KM za 525 radnika i “Alfa” DOO Modriča u iznosu od 166.000 KM za 277 radnika.

“Prema djelatnostima, najveći korisnici sredstava bila su preduzeća iz oblasti proizvodnje kože, predmeta od kože i obuće 59,44 odsto ili 26 preduzeća koja su za mjesece subvencionisanja zapošljavala prosječno 4 245 radnika, kojima su isplaćena sredstava u iznosu od 2.546.900 KM, zatim preduzeća iz oblasti proizvodnje odjevnih predmeta 24,9 odsto ili 32 preduzeće koja su za mjesece subvencionisanja zapošljavala prosječno 1 778 radnika i kojima su isplaćena sredstava u iznosu od 1.066.700 KM, te preduzeća iz oblasti proizvodnje tekstilnih prediva i tkanina 15,66 odsto ili 21 preduzeće koja su za mjesece subvencionisanja zapošljavala prosječno 1118 radnika i kojima je isplaćeno 670.800 KM”, precizira se u saopštenju.

Iz Ministarstva industrije, energetike i rudarstva poručuju da su najznačajniji efekti subvencije bili zadržavanje broja radnika i blagi porast zaposlenih u 2009. godini u odnosu na prethodnu, naglašavajući da većina od tih preduzeća ima i ugovorenu proizvodnju do septembra 2010. godine.

U saopštenju se dodaje da je, uz pomoć subvencija, značajno povećana redovnost isplate zarada i naknada radnicima, kao i uplata poreza i doprinosa na zarade.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!