Capital.ba

Veselin Petković: Nastavljamo ulagati u razvoj lokalnih sredina

02.11.2009. / 8:25

grawe-veselinBANJALUKA, Osiguravajuće društvo “Grawe” Banja Luka svim budućim klijentima, od danas, nudi nove, povoljnije programe životnog osiguranja. Poboljšane tarife, koje za istu premiju znače veću osiguranu sumu, učiniće da programi ove osiguravajuće kuće budu najatraktivniji, ne samo u BiH, već i u okruženju, kaže direktor “Grawe” osiguranja, Veselin Petković.
– Prema novom programu, osigurane sume su, u prosjeku, veće za deset odsto, nego ranije. Prvi smo ponudili te novine i sigurno je da će naši budući osiguranici biti zadovoljni – kaže Petković.

 

 

 Među prvima ste kupili i obveznice Grada Banja Luka i opštine Laktaši, a prije nekoliko dana uložili ste dva miliona KM u obveznice opštine Bijeljina. Na čemu se zasniva vaša politika?

PETKOVIĆ:Kupovinom oko 18 odsto od 11 miliona KM vrijedne emisije obveznica opštine Bijeljina, Grawe Banja Luka je do sada u tržište RS uložilo više od deset miliona KM. Tačno je i da smo ulagali u obveznice drugih gradova i opština, i to Grada Banje Luke, 350.000 KM, opštine Gradiška 900.000 KM, opštine Laktaši milion i po KM, te oko pet i po miliona KM u obveznice RS po osnovu izmirenja stare devizne štednje. Na taj način smo još jednom pokazali da nastavljamo dosljedno provoditi politiku investiranja u razvoj lokalnih sredina u kojima je i prikupljena premija od osiguranja. Zakon nam dozvoljava da ulažemo i u druga tržišta, ali naša politika jeste da se novac ne iznosi iz zemlje u kojoj poslujemo.
Građani ovih opština koji su osigurani kod nas sada su još sigurniji, jer znaju da smo mi ta sredstva vratili u njihovu lokalnu zajednicu.

 
 Planirate li i u narednom periodu nastaviti sa sličnim ulaganjima?

PETKOVIĆ: Mi smo spremni i dalje ulagati u obveznice, ali nažalost nema dovoljno toga materijala.
Tek na svakih nekoliko mjeseci se po jedna opština odluči na emitovanje hartija od vrijednosti. Opština Trebinje je još prije godinu i po dana najavila izdavanje obveznica, ali još uvijek se ništa po tom pitanju nije promijenilo. To je jedna razvijena i interesantna opština i sigurno je da ćemo učestvovati u kupovini njihovih hartija od vrijednosti. Takođe, smatram da bi se mnogi infrastrukturni objekti mogli finansirati na ovaj način. Moguće je izdavanje obveznica i državnih kompanija. Kada bi država emitovala između 20 i 30 odsto tih obveznica, po kamatnoj stopi od šest odsto, mi bismo bili prvi kupci. Naš plan jeste nastaviti s ulaganjima u obveznice i time podržati razvoj tržišta kapitala i lokalnih zajednica.

 
Kakvi su rezultati poslovanja Grave osiguranja, nakon devet mjeseci ove godine?

PETKOVIĆ: Sa fakturisanom premijom od 5,4 miliona KM, za devet mjeseci ove godine, Grave osiguranje je ostvarilo rast od 14,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Do kraja godine očekujemo rast premije za najmanje deset odsto. Dobit na pola godine je iznosila 592.000 KM, a do kraja godine očekujemo da premaši cifru od milion maraka. Prošle godine premija je bila oko sedam miliona KM, što je bio rast od 42 odsto. Uspeh je samim tim veći jer se bavimo, gotovo isključivo, životnim osiguranjem koje spada u kategoriju dobrovoljnih osiguranja, a posebno uzimajući u obzir trenutnu ekonomsku krizu i s tim u vezi, veliki pad životnog standarda građana.

 
Kako se ekonomska kriza odrazila na vaše poslovanje i kako se borite s njenim posljedicama?

PETKOVIĆ: Kriza najviše utiče na životno osiguranje i odrazila se na način da premija nije velika kao prethodnih godina. Takođe, teže se prodaju novi ugovori. Jedan dio naših klijenata je ostao bez posla, nekima je smanjena plata. Neizvjesnost vlada svuda i u skladu s tim naši klijenti predikaju ugovore ili smanjuju premiju. Ali takva situacija je svuda u okruženju. U hijerarhiji potreba životno osiguranje je na posljednjem mjestu. Ali, mi imamo jednu strategiju prodaje koja podrazumijeva veće marketinške napore i rad sa zastupnicima. Shodno tome, smanjili smo raskide ugovora, pa smo u prvih devet mjeseci ove godine, u odnosu na isti period prošle godine povećali premiju za 14,9 odsto. Uz sve teškoće, za devet mjeseci ove godine, tržišta osiguranja u RS su rasla za jedan odsto, a mi smo porasli za čak 15 odsto.
Uspjeli smo da amortizujemo efekte krize, ali moja procjena jeste da će posljedice tek doći.

 
 Da li ste zainteresovani za osnivanje penzionih fondova?

PETKOVIĆ: Penzioni fondovi na ovom tržištu predstavljaju velika očekivanja. Mi nećemo ulaziti u tu priču, jer radimo slične stvari sa životnim osiguranjem. U penzionom fondu štedite novac, koji nakon nekog perioda dobijate. Slično je i kod životnog osiguranja, s tim da, kada se desi smrtni slučaj, mi znatno više isplaćujemo novca porodici. Penzioni fondovi treba da obezbijede veći prinos, ali kod nas je trenutno takva situacija, da su ti fondovi znatno izgubili na vrijednosti. Naša osnovna vodilja jeste sigurnost.
Ako moramo birati između manjeg prinosa i veće sigurnosti i većeg prinosa i rizičnijeg ulaganja, uvijek ćemo odabrati manji prinos i veću sigurnost. Postoji mišljenje da će životna osiguranja i penzioni fondovi biti konkurencija na tržištu, što nije tačno. Ljudi mogu uzeti i jedno i drugo.

 

 

 Ko su vaši najčešći klijenti i koliko ih imate u Republici Srpskoj?

PETKOVIĆ: Mi imamo oko devet hiljada klijenata u RS, što je zavidna brojka. Naši klijenti su srednje dobi, sa sigurnim primanjima i razvijenoj svijesti da se mora štedjeti. U posljednje vrijeme, dolazi nam sve više mladih ljudi. Samo u prošloj godini smo imali 35 odsto rast portfelja.

 

 

Konkurencija je zdrava
Na tržištu osiguranja u Republici Srpskoj vlada zdrava konkurencija. Trenutno je na ovom prostoru nekoliko osiguravajućih kuća iz FBiH. To je dobro za tržište, jer se poredimo jedni s drugima i poboljšavamo svoje poslovanje, pravimo uštede. Konkurencija vas uvijek tjera da radite bolje.

 
Tradicija koja se njeguje
Grawe osiguranje Banja Luka jedino je osiguravajuće društvo, sa sjedištem u RS, koje se bavi isključivo životnim osiguranjem. Poznati su kao jedan od najvećih investitora u opštinske i državne obveznice u RS. Planiraju uvođenje i drugih vidova osiguranja, kao što su osiguranje imovine, te riziko osiguranje. U stoodstotnom su vlasništvu austrijskog osiguravajućeg društva “Grazer vehzelzajtige ferziherung”, sa tradicijom od 178 godina, čija su polja stručnosti osiguranje, finansijske usluge i nekretnine. Kćerke firme Grawe u RS i FBiH najpoznatije su po životnom osiguranju čije premije iz godine u godinu rastu.
Grawe je među prvim osiguravajućim kompanijama, poslije rata došao na ovo područje i počeo da investira, posebno u nekretnine. U BiH trenutno imaju izgrađenih 6.500 kvadratnih metara poslovnog prostora. Fokus

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Veselin Petković: Nastavljamo ulagati u razvoj lokalnih sredina

    1. čiča

      Sve emisije obveznica opština su imale valutnu klauzulu

    2. Akcionar

      Jedna od stvari koja svim dugoročnim HOV dodatno povećava rizik je i nedostatak valutne klauzule. Ako uzimate kredit u banci on je obavezno indeksiran najčešće u EUR da bi se banka štitila od valutnog rizika. Taj mehanizam zaštite nemaju investitori koji kupuju obveznice. Iako smo mi zakonski sistemom valutnog odbora vezani fiksno za EUR, KM je trenutno precijenjena sa tendencijom daljeg rasta precijenjenosti, što destimuliše izvoz, a pojeftinjuje uvoz čime naša privreda kroz deficit PB sve dublje tone.
      Niko nam ne garantuje da Centralna banka neće jednog dana paritet EUR-KM promijeniti na recimo 2,50 KM za 1 EUR čime bi sva zarada na investiranju u dugoročne HOV praktično bila istopljena.

    3. zoso

      Mogu samo da dodam kada sam se pitao koji je smisao ulaganja u obveznice, imao sam na umu sto i akcionar, da je to presipanje iz supljeg u prazno u situaciji kakva je kod nas tj. da drzava-enttet kupuje od lokalne samouprave.
      Licno volio bi da svi emitenti uredno izvrse svoje obaveze i da se u ovom poslovnom miljeu svi drze dogovorenog/potpisanog.
      Sto se tice BL ako se dobro sjecam obveznicama se finansira i most preko Vrbasa kod toplane. Rok za zavrsetak je probijen vec 2 puta a angazovana je neka firma iz Sirokog kojima sve smeta i kisa i susa
      Pa ti sada takvima daj svoje pare. Pod takvima mislim na grad koji se prema dostupnim informacijma ne ponasa kao dobar gospodar.
      Usput drago mi je da su se kometari vratil na sustinu, a ne o gdnu Petkovicu

    4. Boro

      Mislim da jedini Akcionar pravilno tumači situaciju i iznosi realnu situaciju.U situaciji kada imamo ovakvo tržište HOV gospodin Petković je izabrao manje zlo da bih plasirao sredstva a slažem se da je ulaganje u opštine(izuzev Banja Luke)krajnje upitno.Sve emisije obaveznica opština se izdaju da bih se riješio neki od infrastrukturni problema lokalne zajednice a priznaćete da to nije oplodnja kapitala nego vreća bez dna!

    5. Akcionar

      Smisao emitovanja obveznica je pružanje mogućnosti široj investicionoj javnosti da, u skladu sa svojim mogućnostima, ima i alternativni način plasmana štednje pored držanja depozita u banci. S obzirom da se državne i municipalne obveznice u pravilu smatraju vrlo sigurnim ulaganjima, otuda i njihovo kupovanje od strane osiguravajućih društava koji imaju vrlo striktna pravila investiranja. Lično mislim da su, osim Banjaluke, većina budžeta “tanki” i da su podložni velikim oscilacijama u izvršenju (vidjeli smo šta kriza napravi opštinskim budžetima) da bi se kupovanje obveznica za izgradnju npr. sportske dvorane smatralo sigurnim ulaganjem. Tim prije što su kamatne stope malo ili nimalo veće od bankarske na oročenu štednju.
      Šta se može desiti ako opštine ne budu u stanju redovno servisirati prispjele obaveze po dužničkim HOV? Vjerovatno će se zadužiti kod države, da bi toj istoj državi isplatili, jer je IRB najveći kupac. Sipanje iz šupljeg u prazno. Nova zaduživanja da bi se isplatile stare obaveze dovode opštine u još teži položaj, pa se obveznice sa dospijećem na 5 ili 7 godina nikako ne mogu smatrati vrlo sigurnim. Bar ne u svim opštinama. Niko nije spomenuo ni procentualno učešće vrijednosti emisije u godišnjem budžetu emitenta. Veće učešće povećava rizik neisplate…
      U cijeloj priči dotični gospodin Petković igra po unaprijed utvrđenim pravilima i nema veliki manevarski prostor, pa time nije ni nešto specijalno dobro uradio, niti nešto loše.

    6. lemi

      zoso, komentar ti je na mjestu. ja lično bih sigurno radije uplaćivao osiguranje koje ulaže svoj novac daleko odavde. što dalje.

    7. zoso

      “Divno” je vidjeti da svi uzimaju slobodu da raspravljaju o ličnosti gdina Petkovića i njegovim karakteristikama i porijeklu a ne o suštini članka; da li kupovina obveznica opštine Bijeljina i Banjaluke, Gradiške, Laktaša ispravan poslovan potez jedne osiguravajuće kuće. To bi još imalo smisla, a ovakav nivo diskusije je ispod svakog nivoa. Ja samo znam da nikada ne bi uložio svoju ušteđevinu u obveznice navedenih emitenata i da ne bi volio da to neko (osiguravač) radi u moje ime. Ko garantuje da će opštine biti u stanju da izvršavaju svoje obaveze po izdanim obveznicama? Koji je smisao da je većinski kupac svih obveznica IRB, mogli su im dati kredit i bez sve procedure oko emisije obveznica.

    8. Tvoji

      Mitre!
      Imaš pogrešne podatke o biografiji ovog Petkovića.
      Mogu ti reći da je jedan mladi čovjek iz plejade ljudi sa sela.
      Njega sigurno niko nije gurao kroz politiku.
      Nije tačno da je srednjoškolac, prije 10 godina završio fakultet i onda ne lupetaj o nesposobnosti tog čovjeka.
      DA je i jedan štetni dogadjaj isplatio kako Mitre misliš, Švabo bi njega davno smijenio.
      Nema Švabo milosti ni prema rodjenom djetetu, a kamoli jednom čovjeku iz istočnog dijela Republike Srpske.
      Njemu samo treba čestitati da je dogurao do te funkcije pored tolikog ”kadra” iz zapadnog dijela Republike Srpske, a možda si i ti trebao biti jedan odtih ”kadrova”.
      Ako si jedan od onih koji se ne mješaju u svoj posao, ne mješaj se bar ovom čovjeku i ne lupetaj.

    9. Tvoji

      itre,Mile,Sanja!
      Iako Vas ne poznajem, ali iz samih vasih komentara vidise da ste covjeku ljubomorni na njegov uspjeh odnosno kompaniju kojom on rukvodi.
      Ne bih njega Austrijanac držao ni dana, da on ne donosi profit.
      I sve dok bude donosio profit držaće ga. Zato ne lupetajte.
      Mi Srbi smo ljubomorni na svakoga ko je uspješan.
      ČESTITAMO TI PETKOVIĆU I OPRAVDAJ SVOJ ZAVIČAJ.

    10. Tihi

      Na kojoj funkciji mu je zena u Agenciji za osiguranje?

    11. mitar

      Moja Sanja naravno da nije dozvoljeno,ali to je pitanje za nadležne organe, ali vjerovatno neko njihov i tamo radi pa im dojavljuje i tako ukrug. Treba ga pitati koliko je štetnih događaja isplatio i koliko vodi kroz papire a koliko ispod tezge. Nije njega džaba švabo izabrao, srednjoškolac a žena mu radi u Agenciji pa i ja bih ga izabrao

    12. sanja

      Kako je moguće da se nađe posao bez veze kad je čitava porodica infiltrirana u taj sistem. Šta ta onda agencija za osiguranje radi, nemogu da vjerujem da je uopšte dozvoljeno takvo nešto i zar to nije sukob interesa

    13. mile

      najžalosnije je što i školu nema a on da odlučuje o ulaganjima takve korporacije nebudite smiješni. Treba ga pitati koliko je Grawe oštetilo RS iznošenjem para iz zemlje sumnjivim kanalima

    14. mitar

      Ma ne zna se taj hljeba najesti,kakav on i IRB, da mu žena ne radi u Agenciji za osiguranje ne bi on sad tu sjedio.

    15. zivojin

      Ovaj covjek zna sta radi.IRB je danas kupila ostatak Bijeljine

    16. Tvoji

      Štadrugo nego da ti kažemo, bravo naš Petkoviću.
      Hvala Bogu neka nas ima svuda ti si predstavnik jdne mlade generacije sa ovih prostora i SRETAN TI RAD I VELIKI USPJEH.