Capital.ba

Veliki rast proizvodnje dijamanata do 2019.

16.02.2015. / 17:31

dijamantPARIZ, Svjetska proizvodnja dijamanta će rasti prosječnim godišnjim tempom od 3,8 odsto do 2019, od kada se očekuje usporeniji rast proizvodnje, ali ne i potražnje.

Bruto količana dijamanata iskopanih iz rudnika imaće prosječni godišnji rast od 3,5 do četiri odsto i dostići će rekordnih 163 miliona karata (32,6 tona) u 2019.

Poslije 2019, doći će do usporenijeg rasta proizvodnje od 1,5 do dva odsto na godišnjem nivou dostižući 2024. količinu od 149 miliona karata (29,8 tona), navodi se u godišnjem izvještaju konsultantske kuće Ben i Kompani (Bain& Company) i Svjetskog centra dijamanta u Anveru.

Vrijednost iskopanih dijamanata u 2019. iznosiće 20 milijardi dolara (17,6 milijardi evra) da bi vrijednost iskopane količine dijamanata na godišnjem nivou postepeno padala dostigavši 18 milijardi dolara 2024.

Procjena je napravljena na osnovu sve veće iscrpljenosti postojećih rudnika kao i ograničenim brojem novih projekata koji su trenutno u pripremi, prenosi AFP.

Očekuje se da će se 14 novih rudnika proizvesti 20 miliona karata (četiiri tone) dijamanata do 2024.

Potražnja dijamanata poslije 2024. nastaviće da raste i to godišnjim tempom od četiri do pet odsto koja će u najvećoj mjeri dolaziti iz SAD,Kine i Indije.

Neravnoteža između ponude i potražnje, koja je već sad deficitarna, nastaviće da se produbljuje. Od 2019. očekuje da će prosječna stopa potražnje na godišnjem nivou biti 6,0 odsto veća od ponude. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!