Capital.ba

Veliki kvartalni gubici banaka širom Evrope

04.11.2008. / 8:12

PARIZ, FRANKFURT, LISABON, Francuska banka “Sosijete Ženeral” (Societe Generale) je juče saopštila da je u trećem kvartalu zabilježila pad profita od čak 84 odsto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kao posljedicu velikih kreditnih gubitaka u sektorima investicionog bankarstva i upravljanja imovinom.
  Tromjesečni neto profit banke je potonuo na 183 miliona evra, sa 1,12 milijardi evra godinu dana ranije, saopštila je ta, treća po veličini francuska banka.
  Analitičari su očekivali profit od 581 milion evra, izvestila je agencija Blumberg.
  “Sosijete Ženeral” je u trećem kvartalu zabilježila kreditne gubitke od oko 1,4 milijarde evra, uključujući gubitak od 447 miliona evra vezan za bankrot kompanije “Liman braders” (Lehman Brothers) i 453 miliona evra koji se odnose na američke kompanije koje se bave osiguranjem hartija od vrijednosti.
  “Nema problema u ‘Sosijere Ženeralu'”, pokušao je da uvjeri klijente izvršni direktor banke Frederik Ude (Frederic Oudea) i dodao da “u oktobru nije došlo do fantastičnih gubitaka kao što se na tržištima misli”.
  Tromjesečni profit “Sosijete Ženerala” u međunarodnim bankarskim poslovima porastao je na 255 miliona evra, sa 172 miliona evra godinu dana ranije, podstaknut poslovanjem u Rusiji, Češkoj i Rumuniji. Banka je, međutim, najavila da će, radi ograničenja kreditnih gubitaka “biti selektivnija” u odobravanju zajmova Rumuniji.
  “Sosijete Ženeral” je u februaru ove godine postao većinski vlasnik ruske banke “Rosbank” koja ima tri miliona individualnih korisnika u Rusiji, podsjetio je Blumberg.
  Vrijednost akcija “Sosijete Ženerala” je juče na tržištu u Parizu povećana 60 centi, ili 1,4 odsto, na 42,77 evra, ali je od početka godine snižena 54 odsto.
  Akcije “Sosijete Ženerala” su 29. oktobra skliznule na 10-godišnji minimum  pod pritiskom zabrinutosti zbog rizika te banke u Rusiji i istočnoj Evropi, koje učestvuju s približno petinom u njenom ukupnom profitu.
  Vlada Francuske je 20. oktobra najavila da će investirati 10,5 milijardi evra u nacionalne banke kako bi podstakla kreditiranje i da planira da u Francuska banke ukupno investira čak 40 milijardi evra.
  Vlade zemalja širom Evrope ukazuju pomoć bankama pogođenim finansijskom krizom. “Komercbank”, druga po veličini njemačka banka, juče je, poslije objavljivanja gubitaka u trećem kvartalu, saopštila da će od njemačke vlade zatražiti injekciju kapitala od 8,2 milijarde evra i još 15 milijardi evra u kreditnim garancijama.
  Paket vlade njemačke za spasavanje finansijskih institucija uključuje 80 milijardi evra injekcija kapitala i 400 milijardi evra u kreditnim garancijama.
  “Komercbank”, prva velika privatna njemačka banka koja će se prijaviti za državnu pomoć, zabilježila je u trećem tromjesečju neto gubitak od 285 miliona evra  i operativni gubitak od 475 miliona.
  Međunarodna finansijska kriza je koštala tu banku 1,1 milijardu evra, navedeno je u saopštenju koje su prenose svjetske agencije.
  Iz Portugalije je stigla vijest da vlada te zemlje planira da nacionalizuje BPN banku, koja je pretrpjela gubitke od procjenjenih  700 miliona evra, ne samo zbog svjetske finansijske krize.
  BPN je prošle godine ostvarila neto profit od 56,7 miliona evra.
  Bankom će posle nacionalizacije upravljati najveća portugalska banka Kaiša Ženeral de Depositoš, izjavio je portugalski ministar finansija Fernando Teišeria doš Santoš.
  Portugalija će ponuditi 20 milijardi evra u državnim garancijama za banke koje zbog finansijske krize nisu u stanju da izvršavaju svoje obaveze.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!