Capital.ba

Veliki izazovi “bankararizacije“ Afrike

24.07.2014. / 6:10

bankarski sektorBRAZAVIL, Afrikanci nemaju povjerenje u bankarski sistem, zato samo deset odsto populacije najsiromašnijeg kontintenta ima otvoreni račun u banci.

Samo deset miliona Afrikanaca ili deset odsto populacije ima otvoreni bankovni račun, navodi magazin Nekst Afrik.

Jedan od razloga tako malog broja štediša je nedostupnost banaka velikom broju populacije. Banke su raspoređene uglavnom u urbanim sredinama dok ruralno stanovništvo nema pristup bankarskim poslovnicama.

Još jedan važan razlog leži u socokulturalnom naslijeđu.

U većini afričkih zemalja postoji takozvani privatan lanac mikrokredita gdje u zajedničku kasu svi ulažu isti ulog u određenom roku a novac iz zajedničke kase koriste bezkamatno svi ulagači po dogovorenom redosljedu.

Teško je ubjediti građane da ulažu u banke i da koriste bankarske usluge kada oni imaju sopstveni sistem kreditiranja, navodi magazin Nekst Afrika.

Treći razlog nerazvijenog bankarskog sistema u Africi je brzi razvoj mobilnog bankarstva. Skoro svuda na kontinentu, a prije svega u Keniji, većina bankarskih operacija obavlja se putem mobilnih telefona.

Ova vrsta bankarskih transkcija zadovoljava potrebe ruralnog stanovništva koji žive na velikoj udaljenosti od najbliže banke. Više od 60 odsto Kenijaca su korisnici mobilnog bankarstva.

U Africi 55 odsto visokoobrazovanih imaju otvorene bankarske račune, što ukazuje na potrebu veće edukacije stanovništva u pogledu korišćenja bankarskih usluga, zaključuje magazin. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!