Capital.ba

Velika razlika u cijeni između vti i brent nafte

20.09.2011. / 11:04

NJUJORK, Cijene nafte na svjetskim deviznim tržištima u septembru blago su porasle u odnosu na avgust, ali razlika u cijeni nafte tipa vti i brent do kraja jula bila je do sada na najvišem nivou u istoriji – između 22 i 27 dolara po barelu.

Trenutna cijena sirove nafte vti iznosi 86, a tipa Brent 109 dolara po barelu. Na povećanje razlike između cijena uticala su dva faktora. S jedne strane, zalihe sirove nafte u SAD još od kraja 2010. osjetno su iznad petogodišnjeg prosjeka, što stvara pritiske na slabiji rast vti cijena, koje su referentne za tržište SAD. S druge strane, brent je više zavisan od kretanja u Evropi i na Bliskom istoku.

Srazmjerno slabi makroekonomski pokazatelji u SAD i evrozoni te fiskalna kriza u perifernim članicama evrozone i neizvjesnost njenog rješenja smanjili su izglede za ekonomski rast, a time i očekivanu potražnju za naftom do kraja ove i u 2012. godini.

Pokazatelji industrijske proizvodnje i prerađivačke industrije pokazuju slab oporavak, a u pojedinim zemljama evrozone čak i pad (Italija, recimo), zbog čega će, prema prognozama Međunarodna agencija za energiju (IEA), potražnja za naftom u Evropi zabilježiti pad i u 2011. i u 2012. godini. SAD će, najvjerovatnije, imati nešto jači ekonomski rast u 2012. godini od evrozone pa IEA očekuje blagi rast potražnje za naftom.

S druge strane, na potražnju će pozitivno uticati tržišta u razvoju, poput Kine i Brazila, koja zbog ekonomskog uzleta imaju i povećane potrebe za naftom kao proizvodnom sirovinom. Međutim, njihova potražnja je ograničena restriktivnijom monetarnom politikom centralnih banaka koja ima cilj da ”ohladi” ekonomiju i smanji inflatorne pritiske. Uz to, rast potražnje očekuje se i u Japanu s obzirom da je nakon krize u nuklearnoj elektrani Fukušima porasla zabrinutost u vezi sa korištenjem nuklearne energije.

Od ukupno 54 nuklearna reaktora s udjelom od oko 27 odsto u potražnji za električnom energijom, u avgustu je radilo tek njih 16. Osim onih koje su zatvorene nakon potresa, ostale elektrane zatvorene su radi uobičajenog održavanja, ali njihov nastavak rada neizvjestan je s obzirom na snažan pritisak javnosti. Nedostatak proizvodnje dijelom će biti smanjen planiranim uštedama, a dijelom korištenjem tradicionalnih izvora energije.

Uzimajući ove faktore u obzir, do kraja godine se očekuje smanjenje cijena sirove nafte, što bi trebalo da bude nastavljeno i u prvom tromjesečju 2012. godine, nakon čega slijedi blagi rast cijena prema kraju godine. Osim toga, zbog iscrpljenja zaliha u SAD očekuje se smanjenje razlike cijena vti i brent nafte.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!