Capital.ba

Vanredna Skupština akcionara “Elektroprenosa BiH” 3. februara

04.01.2012. / 16:01

BANJALUKA, Vanredna Skupština akcionara “Elektroprenosa BiH” na kojoj će biti riječi o izmjenama i dopunama Zakona o formiranju ove kompanije biće održana 3. februara, odlučio je danas Upravni odbor “Elektroprenosa BiH”.

Predsjednik Upravnog odbora Ibrahim Čolakhodžić najavio je da će na Skupštini biti riječi i o izmjenama Statuta kompanije i principima koji se odnose na investiranje.

“Izmjenama i dopunama Zakona o formiranju `Elektroprenosa BiH` biće stvoreni uslovi za normalno funkcionisanje ove kompanije u narednom periodu. Na vanrednoj skupštini akcionara trebalo bi da se otklone blokade u funkcionisanju `Elektroprenosa BiH`”, rekao je novinarima Čolakhodžić nakon sjednice Upravnog odbora.

On je izrazio nadu da će proces investiranja u razvoj i obnovu prenosne mreže započeti u narednom periodu.

Član Upravnog odbora “Elektroprenosa BiH” Milorad Džekanović naglasio je da će na vanrednoj Skupštini akcionara biti riječi i o izboru novog upravnog odbora. On je podsjetio da je osnovni problem funkcionisanja “Elektroprenosa BiH” raspodjela sredstava za investiranje, kao i zapošljavanje.

Na današnjoj sjednici Upravnog odbora nije bilo riječi o usaglašenim principima vlada Republike Srpske i FBiH koji se odnose na funkcionisanje “Elektroprenosa BiH”.

Predstavnici Republike Srpske i Federacije BiH usaglasili su se prošle sedmice da bude formiran novi Upravni odbor “Elektroprenosa BiH”, čime bi bila okončana višegodišnja blokada ovog sistema i omogućeno investiranje neiskorišćenih 220 miliona maraka, koje stoje na računu kompanije.

Vlada RS donijela je sredinom oktobra zaključak da bude osnovana nova elektroprenosna kompanija u RS, ako do kraja godine ne bude riješen problem nefunkcionisanja “Elektroprenosa BiH”. Od tada traju intenzivni razgovori predstavnika Srpske i FBiH, u koje je bila uključena i Delegacija EU u BiH.

Do blokade u funkcionisanju “Elektroprenosa BiH” došlo je zbog opstrukcija predstavnika FBiH. Predstavnici Republike Srpske više puta su isticali da je potrebno da se prilikom odlučivanja o svim važnim pitanjima u kompaniji poštuje vlasnički odnos u njenom kapitalu. Na takvom načinu odlučivanja posebno su insistirali kada je riječ o investiranju u elektromrežu i raspodjeli dobiti “Elektroprenosa BiH”.

Republika Srpska ima 42, a FBiH 58 odsto udjela u vlasništvu “Elektroprenosa BiH”, a oko 220 miliona maraka neiskorišćenih sredstava stoji na računu ove kompanije zbog nemogućnosti postizanja dogovora o raspodjeli dobiti i investiranja.

Problem u funkcionisanju “Elektroprenosa BiH” javio se i kada je riječ o statusu 110-kilovatnih trafo-stanica, koje su u kompaniju unijeli entiteti.

“Elektroprenos BiH” formiran je prenosom nadležnosti Srpske na nivo BiH. Prenos nadležnosti iz oblasti prenosa električne energije, regulatora i operatora na BiH desio se 2004. godine, kada su od “Elektroprivrede RS” oduzete nadležnosti i prenesene na “Elektroprenos BiH”, Nezavisni operator sistema i na Državnu regulatornu komisiju za električnu energiju.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!