Capital.ba

Van sistema naplate poreza 40 odsto privrede Srbije

13.06.2012. / 7:20

BEOGRAD, Poreznici, bar prema izjavama aktuelnog direktora Poreske uprave Srbije Dragutina Radosavljevića, bilježe rekorde u naplati dažbina, ali sve analize ukazuju da je van sistema naplate poreza gotovo 40 odsto ukupne privrede.

Upravo je ovo razlog što se u posljednje dvije godine eksperti Međunarodnog monetarnog fonda intenzivno bave mogućim pravcima prijeko potrebne poreske reforme. Po njihovom mišljenju, Srbija ima preglomazan poreski sistem, sa više od 161 poreskim oblikom.
– Osim velikog broj poreskih oblika, postoji i nevjerovatna mogućnost poreskih kredita, odnosno olakšica, koje podrazumijevaju da se, u određenim slučajevima, porez umanji ili da se čak uopšte ne naplati – tvrde svjetski eksperti. Na ovo valja dodati i sporost poreskih službenika.
Prema analizama malih privrednika, na razne kontakte sa poreznicima godišnje izgube i čitav godišnji odmor.

– U 21. vijeku mali privrednik iz Srbije kopira dokumentaciju koja je potrebna poreznicima, a u slučaju da je neophodno u elektronskoj formi dobiti neki dokument, u poreskim filijalama traže da im se donese disk kako bi se materijal snimio – objašnjava za “Novosti” privrednik, koji je, kako sam kaže, prije nekoliko godina ušao u avanturu zvanu – baviti se proizvodnjom u Srbiji.
Kada su u pitanju veliki poreski obveznici, čini se da stvari stoje još gore. Jer, što si veći, podrazumjeva se da će baš preko tebe poreznici uspjeti da u što kraćem roku ispune zacrtani plan naplate. Veliki poreski obveznici imaju svog “ličnog” poreznika, koji nadzire svaki korak firme u poslovima od kojih bi namet hitno trebalo da se naplati.
– Poreznici se bave isključivo onima koji su, uprkos problemima, odlučili da ne ulaze u zonu ilegalnog poslovanja – tvrde rezignirani privrednici. – Jer, prema važećim zakonima, veća je kazna ukoliko na vrijeme ne platiš PDV nego ako te otkriju da radiš bez papira.
Uz sve to, od početka jula poslovne banke biće, prema usvojenim izmjenama zakona, obavezne da izvještavaju Poresku upravu o izvršenim plaćanjima koja se odnose na zarade. Poreska uprava će zatim kontrolisati plaćanje poreza i doprinosa. Banke zasad odbijaju da budu “doušnici” Poreske uprave. Zato su se poreznici prisjetili da u zakonu postoji i mogućnost “stimulacije doušnika”, odnosno onih građana koji prijave da nisu dobili fiskalni račun.
– Sa udjelom od 12 odsto u BDP naplaćenog PDV stojimo odlično – kaže Miroslav Zdravković, ekonomista. – Ali to se odnosi na legalni dio ekonomije. Nelegalni dio privrede treba da počne da se suzbija najavljenim ukrštanjem vrijednosti imovine i prijavljenih prihoda.
Pakt sa potrošačima
Javna je tajna da su manji trgovci napravili i pakt sa svojim kupcima i da umjesto da plaćaju pun PDV, kupcima daju popuste. Tako je, kažu, dobro i kupcu i trgovcu. Takođe, u unutrašnjosti Srbije je sve manje onih koji u radnjama ili u ugostiteljskim objektima i frizerskim radnjama razmišljaju o davanju bilo kakvog računa.
Svaka treća zatvorena
Svaka treća radnja od onih koje su poreski inspektori provjeravali tokom ove godine zatvorena je zbog fiskalne nediscipline. Od 1.300 kontrola, vlasnici čak 430 trgovina ili ugostiteljskih objekata dobili su naredbu da nekoliko dana – ne rade. Kazne poreznika pljuštale su mahom zbog neizdavanja fiskalnih računa. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!