Capital.ba

Uzgajivači ribe u RS u sve težoj situaciji

01.04.2013. / 7:27

ribnjak sanicaniBANJALUKA,  Suočeni sa snažnim pritiscima regionalne konkurencije, ograničenim kvotama za izvoz u EU i malim iznosima podsticaja, ribnjaci iz RS rade na granici preživljavanja.
Posljednjih mjeseci pojavio se dodatni problem za izvoz domaće ribe u Srbiju, koje je jedno od ključnih odredišta za ribu iz RS. Naime, iz Turske su se pojavile velike količine ribe po dampinškim cijenama.
Veljko Buđen, vlasnik  trebinjskog “Butreks ribarstva”, tvrdi da je jedan od uzroka trenutnog stanja i činjenica da Turska proizvodnju ribe subvencioniše sa 0,40 KM po kilogramu, dok proizvođači ribe iz RS na godišnjem nivou dobiju fiksan iznos subvencije, bez obzira na to koju količinu proizvedu, što je dosta manje u odnosu na podsticaje svih zemalja regiona.
On je istakao da je podsticajna politika u RS da svakom ribnjaku, bez obzira na njegovu veličinu i iznose ribe koje proizvede, dobije maksimalno 80.000 KM na godišnjem nivou veoma loša.
“Ovakav odnos nije fer, jer neki proizvođači su toliko veliki da dobiju podsticaj od 0,10 KM po kilogramu ribe, zbog čega na primjer hrvatski proizvođač odmah postaje konkurentniji na našem tržištu, jer oni vrše subvencije po kilogramu proizvedene ribe u iznosu od 1,2 KM”, objasnio je Buđen.
Ribnjak “Slapovi” u Krupi na Vrbasu, koji je nekad slovio za jedan od dobrih primjera porodičnog biznisa u RS, jer je proizvodio 18 tona ribe na godišnjem nivou, danas je ugašen.
Goran Vidović, vlasnik sada zatvorenog ribnjaka, istakao je da je sa zelenaškim kamatnim stopama nemoguće poslovati.
“Imali smo tržište i odlično smo radili, ali smo morali okončati rad zbog kredita, zbog kojeg sada pravo tražimo na sudu”, konstatovao je Vidović i dodao da sa ovako lošom kreditnom politikom privreda ne može funkcionisati.
Slavko Stevanović, sekretar Udruženja poljoprivrede, vodoprivrede, ribarstva, prehrambene i duvanske industrije pri Privrednoj komori RS, rekao je da ovo udruženje insistira na tome da podsticaj u ribarstvu iznosi do 15 odsto proizvodne cijene kilograma ribe.
“Trenutna podsticajna politika proizvođače stavlja u neravnopravan položaj. Ovako Ribnjak ‘Saničani’ dobije podsticaj sedam feninga, a prije tri godine je bio čak 1,5 KM po kilogramu proizvedene ribe. Tako je proizvođačima veoma teško raditi”, ocijenio je Stevanović.
U RS rade 34 aktivna ribnjaka u kojima se godišnje proizvede oko 7.000 tona ribe. Procjenjuje se da je polovina proizvedene ribe šaran, dok je druga polovina najvećim dijelom pastrmka. Riba iz RS se najvećim dijelom izvozi u Srbiju i zemlje EU.

Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!