Capital.ba

Uticaj ekonomije zemalja BRIKS-a na zapadni Balkan

20.04.2016. / 15:30

075733JAHORINA, Na prvoj panel diskusiji na Ekonomskom forumu na Jahorini razgovarano je o temi “Novi međunarodni ekonomski poredak-uticaj ekonomije zemalja BRIKS-a?”, a najčešća pitanja bila su kakav i koliki uticaj imaju zemlje BRIKS-a na globalnu ekonomiju, na ekonomske i političke promjene kada je riječ o investicijama, bankama i finansijskom tržištu i kako se globalne promjene odražavaju na zemlje zapadnog Balkana.

Profesor Ekonomskog fakulteta iz Beograda Aleksandar Živković istakao je da su zemlje BRIKS-a /Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika/ interesantne za zapadni Balkan jer imaju značajan privredni potencijal.

“Postojeći monetarni sistem mora da se mijenja”, rekao je Živković i dodao da zemlje zapadnog Balkana nemaju drugu alternativu nego da traže svoju šansu za razvoj u saradnji sa zemljama BRIKS-a.

Predstavnica Ekonomskog instituta Ruske akademije Svetlana Glinka naglasila je da je značajan broj zemalja bio nezadovoljan svjetskim poretkom i odlučile su da se organizuju u BRIKS, koji je neformalno društvo moćnih država.

Ona je istakla da je cilj ove neformalne organizacije usavršavanje svjetskog poretka i reforma svjetskog valutnog sistema.

“Zemlje BRIKS-a mogu da promjene i poboljšaju svjetski poredak”, poručila je ona.

Zamjenik generalnog menadžera Šangajske berze Čuo King Je naglašava da je situacija u svijetu u disbalansu, jer su jedni siromašni, a drugi bogati i želja je da se izbalansira životni standard ljudi u svijetu.

Predsjednik Udruženja banaka BiH Milan Radović naglasio je da BRIKS banka podržava projekte u nerazvijenim zemljama, a u projekte obnovljive energije uložila je oko 800 miliona dolara.

Radović je naglasio da, ipak, BiH ne može da doživljava BRIKS banku kao MMF i Svjetsku banku.

“Mi moramo tražiti svoje mjesto u bilateralnim odnosima sa zemljama BRIKS-a, ali bliži smo EU”, naglasio je on. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!