Capital.ba

Usvajanjem energetske strategije otvoren put za investicije i razvoj

30.08.2018. / 8:00

SARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić rekao je juče da je Savjet jednoglasno usvojio okvirnu energetsku strategiju BiH do 2035. godine, za koju su saglasnost dale i Republika Srpska i Federacija BiH, i zahvaljujući kojoj se otvara put za pristup novcu iz EU fondova za razvoj energetskog sektora.


Zvizdić je naglasio da je zbog nepostojanja energetske strategije, o kojoj se dogovara još od 2008. godine, BiH izgubila više od 200 miliona evra samo u potencijalnim investicijama, kao i u grantovima.

“Sada možemo aplicirati za novac iz IPA fondova”, rekao je Zvizdić novinarima u Sarajevu.

On je naglasio da je usvajanjem Strategije energetskog sektora u BiH zaokružen paket strategija koje uključuju i sektore transporta, poljoprivrede i ruralnog razvoja, te zaštite okoline. 

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bih Mirko Šarović ocijenio je da je ova strategija jedan od najvažnijih dokumenata za BiH u oblasti energetike jer se BiH otvaraju nove perspektive za razvoj energetskog sektora i vrata ka EU i IPA fondovima. 

On je naglasio da će donošenjem Strategije energetskog sektora biti obezbijeđeno bolje snabdijevanje električnom energijom, povećana konkurentnost, povoljnije cijene, kao i dekarbonizacija. 

Šarović očekuje obim investicija u energetski sektor u BiH od oko devet milijardi KM. 

Prema njegovim riječima, Strategija je donesena na modularnom principu, što znači da su njena baza entitetske strategije razvoja energetskog sektora. 

Preporuke za reformu energetskog sektora usvojene su na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a u dokumentu se navodi da je nastavak reformi neophodan zbog usklađivanja regulative i legislative sa Trećim energetskim paketom, što će, naposljetku, omogućiti i deblokadu IPA fondova. 

BiH je jedina zemlja u Evropi kojoj su nametnute sankcije Energetske zajednice, a razlog za to je nepostojanje zakona o tržištu i transportu električne energije i gasa. 

Savjet ministara danas je razmatrao i stanje u vezi sa migrantskom krizom u BiH, a Zvizdić kaže da je od početka godine do danas u BiH ušlo oko 12.000 ilegalnih migranata, ali da nijedan nije dobio azil, već se institucije BiH brinu o njihovom privremenom smještaju, zaštiti prava i humanom odnosu. 

Zvizdić je rekao da se u BiH smanjuje broj migranata, da ih sve više napušta BiH i odlazi ka zemljama EU. 

Prema njegovim riječima, migranti se smještaju u kasarnu “Ušivak” kod Sarajeva, te u hotel “Sedra” kod Bihaća, Đački dom u Bihaću i u zgradu “Agrokomerca” u Velikoj Kladuši, koja služi kao privremeni smještaj. 

Zvizdić je, odgovarajući na pitanje u vezi sa dijalogom Beograda i Prištine, rekao da smatra da su ideje o pomjeranju granice ili podjela teritorija na bazi etičkih principa i štetne i opasne pro regionalnu i dobrosusjedsku saradnju. 

On smatra da je potrebno međusobno potpisivanje ugovora o granici da bi se pokazalo poštivanje principa suvereniteta i teritorijalnog integriteta. 

Odgovarajući na pitanja novinara, Šarović je izrazio nadu da će konačno doći vrijeme da Srbija i BiH ispune svoje dugove i obavezu prema Zvorniku, Srebrenici, Bratuncu, Višegradu i Rogaticu na ime poplavljenog zemljišta prilikom izgradnje hidrocentrala na Drini. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!