Capital.ba

Uslovi za proizvodnju duvana izuzetno nepovoljni

18.04.2011. / 9:15

BIJELJINA, Bijeljinsko preduzeće za otkup duvana AD “Duvan” ugovorilo je za ovu godinu proizvodnju duvana na 220 hektara na području Semberije sa 57 proizvođača.

“Uslovi za proizvodnju duvana u Semberiji su i dalje izuzetno nepovoljni, pa su površine u odnosu na prošlu godinu iste.Podsticaju su iz godine u godinu lošiji, a proizvodnja je izuzetno fizički teška, što destimuliše proizvođače”, rekao je Srni direktor ovog preduzeća Svetozar Mihajlović i upozorio da će, ukoliko se ovakav trend nastavi, proizvodnja duvana za nekoliko godina biti ugašena.

Mihajlović je rekao da su proizvođači već stekli tradiciju u proizvodnji duvana, zbog lošijeg kvaliteta zemlje koju posjeduju, a koja pogoduje ovoj biljki, a i AD “Duvan” je kreditiralo svoje kooperante u izgradnji sušara, kao i u nabavci poljoprivredne mehanizacije i opreme.

“Sve su to male fabrike na seoskim imanjima i većina tih objekata je već otplaćena. Međutim, proizvođači su danas, kada bi trebalo da uživaju u rezultatima svog rada, dovedeni u situaciju da razmišljaju šta da rade sa tim objektima. Svo ulaganje polako postaje `mrtav kapital` koji se ne može iskoristiti za drugu vrstu proizvodnje”, rekao je Mihajlović.

On je istakao da je prosječna otkupna cijena duvana u prošloj godini povećana za 50 feninga i iznosila je oko 3,30 KM po kilogramu.

“Cijena duvana se razlikuje po klasama. S obzirom da su premije smanjene mi smo iz naših unutrašnjih rezervi pokušali da povećamo otkupnu cijenu”, rekao je Mihajlović.

On je izrazio očekivanje da će resorno ministarstvo u ovoj godini ispoštovati Pravilnik o podsticajima i omogućiti podsticaj od 10 do 15 odsto u odnosu na otkupnu cijenu duvana, kao i da će lokalna zajednica dati premije za duvanare iz sredstava Agrarnog fonda.

“Sve to, ipak, neće biti dovoljno, ali će omogućiti da se pokriju troškovi proizvodnje”, rekao je Mihajlović.

On je naveo da se uslovi na tržištu regiona mijenjaju, te da je privatizacija fabrika u Srbiji i okruženju donijela potpuno nov koncept poslovanja i nabavke sirovina.

“Ranijih godina najveće količine sirovina iz BiH i RS usmjeravane su u fabrike duvana u Nišu i Vranju. Sada duvanari iz BiH nemaju pristup tim fabrikama.Još uvijek radi Fabrika duvana u Sarajevu, mostarska je u stečaju, a proizvođačima iz Semberije i Posavina ostaje nada da će Fabrika u Banjaluci stabilizovati svoje poslovanje, jer je 90 odsto proizvođača duvana iz BiH upravo sa područja RS”, rekao je Mihajlović.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!