Capital.ba

Usaglašen tekst dodatnog pisma namjere

29.05.2014. / 17:11

mmfSARAJEVO, Fiskalni savjet BiH usaglasio je danas tekst dodatnog pisma namjere koji bi, nakon zajedničkog šestog i sedmog pregleda, trebalo da rezultira isplatom zaostale martovske tranše stendbaj-aranžmana sa MMF-om od 200 miliona KM, rečeno je nakon današnjeg sastanka u Sarajevu.

Od ukupnog iznosa traše Republika Srpska bi trebalo da dobije 65 miliona KM.

Tokom sjednice Fiskalnog savjeta bilo je riječi i o sredstvima brze pomoći od MMF-a od oko 200 miliona, čija bi raspodjela trebalo da bude nakon što se utvrdi šteta nastala od poplava.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je novinarima nakon sjednice Fiskalnog savjeta da je usaglašen tekst dodatnog pisma namjere.

“Najavljivali smo ranije da je fokus na dvije stvari – realizaciji već postojećeg aranžmana u smislu da želimo da povučemo sredstva koja nam pripadaju i dopunski iznos sredstava koji nudi MMF”, rekla je Cvijanovićeva.

Kod dodatnih sredstava koje nudi MMF, kaže Cvijanovićeva, otvara se mogućnost dva modaliteta – da se ide na klasično proširenje već postojećeg stendbaj- aranžmana ili da se ide na pristup brzog finansiranja zbog katastrofalnih poplava, jer je potrebno više novca da se šteta sanira.

“To će se sigurno drastično odraziti na prihode i vidi se po svim budžetima da je nepogoda koju smo preživjeli odstavila traga i da će to biti u nekoliko mjeseci. Iz tog razloga je i stigla ponuda MMF-a, a mi smo zainteresovani da povučemo sredstava za koje je Republika Srpska ispunila uslove, a ista situacija je i sa drugim entitetom”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da je ta tranša trebalo da bude dostupna još krajem marta, a naredna redovna u junu.

“Sada je vjerovatno da će doći do njihovog objedinjavanja i čekamo da se u Parlamentarnoj skupštini BiH završi usvajanje Zakona o akcizama”, rekla je Cvijanovićeva.

Kada je riječ o dodatnim sredstvima MMF-a, Cvijanovićeva kaže da nema ništa neusaglašeno, ali da se treba dogovoriti omjer distribucije tih sredstava među tri korisnika – Republikom Srpskom, Federacijom BiH i Brčko distriktom koji su bili zahvaćeni poplavama.

“Omjer će biti drugačiji u odnosu na postojeći aranžman s obzirom na činjenicu da smo u Republici Srpskoj imali ogromne štete, koja su na prvi pogled veće nego u drugom dijelu BiH. Dakle, pravedniji raspored sredstava i to je ostalo da dogovorimo”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je izrazila nadu da će brzo doći do dogovora, napominjući da to ne remeti nikakve druge rokove koje je postavio MMF.

“Vrlo je jasno da će Izvršni odbor MMF-a krajem juna moći da riješi pitanje u koju vrstu dopunskog aranžmana idemo – da li na varijantu brzog finansiranja ili klasično proširenje aranžmana. NJihova je obaveza da to utvrde, da nam kažu naše obaveze i da se na nivou BiH izvrši preostala obaveza kako bi mogli da zaključimo kombinovano ova dva pregleda i povučemo te dvije tranše”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da MMF očekuje rezultate procjena šteta koje rade međunarodne organizacije – Evropska unija, UNDP i Svjetska banka – i da je ciljni datum 18. jun.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je, nakon sastanka Fiskalnog savjeta BiH, da je usaglašen tekst pisma namjere za okončanje šestog i sedmog pregleda po stendbaj-aranžmanu sa MMF-om i izrazio razočarenje što u Parlamentarnoj skupštini BiH nisu usvojene izmjene i dopune Zakona o akcizama.

“Kada je u pitanju aranžman sa MMF-om, uslov je zakon o akcizama. Sa njegovim usvajanjem završavamo šesti i sedmi pregled i zajedno idu ove dvije tranše. Dogovorili smo danas da sa Misijom MMF-a pokušamo aktivirati i institut brzog plaćanja”, rekao je Nikšić.

On je naglasio da se zbog poplava već osjeti pad prihoda u budžetima, jer su smanjene privredne aktivnosti zbog činjenice da veliki broj objekata, koji su bili u sistemu PDV-a, ne radi zbog štete nanesene od poplave.

Nikšić se nada da će doći do poboljšanja, navodeći da je u ovom trenutku neophodno nadomjestiti i pojačati privredne aktivosti u dijelovima zemlje koji nisu ugroženi, te što prije sanirati privredne subjekte koji su pretrpjeli štetu od bujica i klizišta.

Federalni ministar finansija Ante Krajina rekao je da je sjednica Fiskalnog savjeta BiH bila veoma konstruktivna i da su predstavnici Misije MMF-a pokazali dobronamjeran i konstruktivan stav.

“Usaglasili smo pismo namjere i ostalo je još da se dogovori raspodjela dodatnih sredstava, koja je najavio MMF uz redovnu tranšu stendbaj-aranžmana. Tu raspodjelu će dogovoriti premijeri”, rekao je Krajina.

On je dodao da su predstavnici MMF-a iznijeli uvjeravanja da dodatna sredstva, koja će prvi put biti korištena u okviru takozvanog brzog finansiranja, ne bi trebalo da budu nepovoljnija od uslova stendbaj-aranžmana.

“Nemamo preciznih uslova i MMF to vrlo intenzivno razmatra. Pismo namjera je slično onom iz aprila, sa još nekim dodatnim ustupcima i pomjerenim rokovima, jer je MMF pokazao veću fleksibilnost i toleranciju”, rekao je Krajina.

Sjednici Fiskalnog savjeta BiH prisustvovali su predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović, ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija, premijer FBiH Nermin Nikšić, federalni ministar finansija Ante Krajina, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda i ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić. Srna

 

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!