Capital.ba

Umjesto veće, jedinstvena stopa PDV

15.04.2010. / 9:58

BEOGRAD, Reforma sistema PDV predviđena je tek za narednu godinu, ali ni tada neće doći do povećanja stopa poreza na dodatu vrijednost. U Vladi Srbije i Ministarstvu finansija demantuju da se razmatra povećanje postojećih stopa poreza na dodatu vrijednost i navode da se razmišlja da se, zbog brojnih slučajeva zloupotrebe činjenice da postojeći zakon podrazumijeva dvije stope PDV, u Srbiji uvede jedinstvena stopa poreza na dodatu vrijednost za sve proizvode koji se troše na domaćem tržištu.

„Sadašnje zakonsko rešenje predviđa opštu stopu od 18 odsto i posebnu od osam odsto, što, znači, da prosečna stopa iznosi jedva nešto više od 13 odsto“, napominju u Ministarstvu finansija.

Inače, jedinstvenu stopu poreza na dodatu vrijednost danas ima pedesetak zemalja, a među njima i neke bivše jugoslovenske republike. U Vladi se ovaj prijedlog ministarke Dragutinović analizira, ali se isključuje mogućnost da ta “jedinstvena stopa PDV bude preko sadašnje opšte stope od 18 odsto”.

Nulta stopa PDV-a

„Ideja o jedinstvenoj stopi PDV je prihvatljiva, ali će, za određen broj roba biti primenjena nulta stopa PDV, odnosno na njih se neće plaćati porez“, tvrde u Vladi Srbije.

U ovoj grupi bi bili hljeb, mlijeko, ulje i ostali, strateški važni proizvodi, zatim knjige i dnevne novine, ali i lijekovi koji se nalaze na pozitivnoj listi RZZO. Konačan spisak roba koje će se naći u grupi onih proizvoda na koje će se primenjivati nulta poreska stopa još nije definitivan, ali će svakako biti značajno restriktivniji od onoga za koje danas važi plaćanje poreza na dodatu vrijednost od osam odsto, navode Novosti.

Oko drugog prijedloga Ministarstva finansija, odnosno resorne ministarke, čini se da postoji i apsolutna saglasnost. On se odnosi na smanjenje poreskog opterećenja zarada.

„I o ovom predlogu će se još razgovarati i u okviru Vlade, ali i kroz raspravu stručne javnosti, ali najbliži smo predlogu da se porez ne plaća na zarade do 16.500 dinara. Za plate koje su iznad ovog iznosa, ali ispod prosečne zarade u Srbiji, koja je oko 49.000 dinara bruto, plaćao bi se porez od deset odsto. Lični dohoci preko tog limita bili bi oporezovani sa 20 odsto. Na taj način budžet bi manje prihodovao osam milijardi dinara“, objašnjavaju u Vladi Srbije.

Reforma i MMF

O mogućim rješenjima u najavljenoj poreskoj reformi naredne nedelje će, kako nam je potvrđeno, biti razgovora i na marginama Generalne skupštine Međunarodnog monetarnog fonda, a gdje će Srbiju predstavljati guverner NBS Radovan Jelašić, koji je i guverner Srbije u ovoj instituciji, potpredsjednik Vlade Božidar Đelić i ministarka finansija Diana Dragutinović. Blic/Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!