Capital.ba

Uljarice nema ko da proizvodi

04.06.2011. / 8:55

SRBAC, Iako je proizvodnja uljarica isplativija u odnosu na druge kulture, veoma malo poljoprivrednika bavi se uzgojem ove industrijske biljke.

Predstavnik Poljoprivrednog instituta Banjaluka Miloš Nožinić kaže da repica spada u biljne vrste koje u našim uslovima mogu da daju izuzetno visoke prinose.
– Prošle godine je požnjeveno samo 500 hektara, a Strategija razvoja poljoprivrede RS predviđa da pod uljanom repicom bude zasijano oko pet hiljada hektara do 2014. godine. Zbog toga moramo što prije napraviti kvalitetan program unapređenja proizvodnje ove kulture – kaže Nožinić.
Fabrika jestivog ulja “Bimal” iz Brčkog spremna je da pomogne proizvođačima uljarica. Oni bi željeli da otkupe svu proizvodnju jer čak 95 odsto sirovine uvoze iz drugih zemalja.
– Naša firma koristi samo pet odsto sirovina iz cijele BiH, a imajući u vidu sve pretpostavke za proizvodnju uljarica, taj procenat bi mogao da iznosi i do 50 odsto. Želimo da podstaknemo poljoprivrednike da podignu proizvodnju na viši nivo jer je očigledno da za to postoji ekonomska opravdanost – kaže Ševal Suljković, predstavnik fabrike “Bimal” koji je nedavno obišao uzgajivače uljane repice u Brezovljanima i obećao im otkup njihovih proizvoda.
Veća proizvodnja uljarica obradovala bi i predstavnike fabrike biodizela “Sistem ekologika” u Sitnešima koja takođe uvozi većinu sirovina, jer u prosjeku hektar zasijane uljane repice može dati 400 litara biodizela. Time bi ovaj industrijski objekat mogao da bude stavljen u veću funkciju jer trenutno zadovoljava samo minimalne potrebe našeg tržišta.
Srbačka opština ima izvanredne uslove za uzgoj uljane repice, ali to nije dovoljno iskorišćeno. Jedan od rijetkih uzgajivača je Brane Pezerović iz Brezovljana koji je ove godine zasijao 16 hektara.
– Repicu uzgajaju i moje komšije Goran i Zoran Popović, a u cijeloj opštini ih ima svega u nekoliko sela. Najveći problem je to što su ljudi nedovoljno informisani o tehnologijama proizvodnje uljarica, pa se i dalje najviše oslanjaju na kukuruz i ostale žitarice, a repica je profitabilna kultura koja može dobro da se unovči – kaže Pezerović.
Amerikanci čekaju nove propise
Američka firma “Best inc” uložila je u postrojenje u Sitnešima oko 30 miliona dolara s namjerom da ovdje dnevno proizvodi 100 tona ekološkog goriva biodizela, ali fabrika radi sa minimalnim kapacitetom i desetak zaposlenih radnika.
– Ako bi došlo do povećanja domaće proizvodnje uljarica, mogli bismo ostvariti kontinuiranu proizvodnju tokom čitave godine. Jedan od preduslova je i se donesu propisi koji važe za Evropsku uniju, ali ne i za RS i BiH, a kojim bismo bili oslobođeni od obaveza plaćanja dijela poreza i doprinosa – kažu u rukovodstvu ove fabrike. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Uljarice nema ko da proizvodi