Capital.ba

Ukrajinska kriza povećava cijene žitarica u svijetu

18.04.2014. / 18:01

psenicaNOVI SAD, Kriza u Ukrajini prouzrokovala je povećanje cijena žitarica ali se trenutno svjetsko tržište u tom pogledu “smiruje”, istovremeno osluškujući razvoj tamošnje situacije, izjavio je danas direktor Produktne berze u Novom Sadu Žarko Galetin.

“Politička previranja u Ukarajini itekako utiču na međunarodno tržište žitarica, što su osjetile sve referentne svjetske berze”, rekao je Galetin i napomenuo da je tržište reagovalo uvođenjem “premije rizika” za robu iz Crnomorskog basena.

On je podsjetio da je to područje, kojem gravitiraju još Rusija i Kazahstan, jedno od najvećih proizvođača i izvoznika žitarica.

Ukrajina je treći svjetski izvoznik kukuruza, sa 18,5 miliona tona godišnje, dok je izvoz od deset miliona tona pšenice svrstava na šesto mjesto u svijetu, tako da su aktuelni politički potresi u toj zemlji veoma veliki faktor rizika za tržište žitarica.

Galetin je napomenuo i to da je Ukrajina u proteklom periodu zaključila mnogo terminskih ugovora o isporuci žitarica velikim uvoznicima poput Kine, koje mora da ispoštuje, pa produbljavanje krize i u tom pogledu moglo da poveća “nesigurnost i nervozu na svjetskom tržištu”.

On smatra da bi dodatni činilac te nesigurnosti mogao da bude i relativno nepovoljna agrometeorološka situacija u SAD, kao najvećem svjetskom proizvođaču žitarica, jer se procjenjuje da je trenutno svega trećina tamošnjih usjeva pšenice u dobrom ili odličnom stanju.

Prošle godine u ovo vrijeme ta procjena je iznosila oko 65 procenata, naveo je Galetin ističući da se tako dovodi u pitanje ovogodišnji prinos pšenice i dodao da je slična situacija i u Rusiji i Kazahstanu, takođe značajnim proizvođačima hljebnog žita.

Pošto je i Srbija “djelić tog svjetskog tržišnog mozaika” i minulih godina značajan izvoznik kukuruza a sve više i pšenice, ta kretanja i turbulencije na svjetskom tržištu žitarica utiču svakako i na domaće proizvođače i izvoznike, dodao je Galetin. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!