Capital.ba

UIO češlja Antonića

07.12.2012. / 9:36

BANJALUKA, Inspektori Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH započeli su vanrednu kontrolu poslovanja Fabrike duvana Banjaluka, firme “Antonić Trade” i još jednog povezanog preduzeća Nebojše Antonića, koje posluje u njenom krugu, zbog sumnji u nezakonit promet cigareta, saznaju “Nezavisne”.

Službenici UIO su sa nekoliko vozila iznenada u srijedu u kasnim popodnevnim časovima ušli u krug banjalučke Fabrike duvana i počeli sa popisom zaliha gotovih proizvoda sva tri preduzeća, koje je trajalo i tokom cijelog jučerašnjeg radnog dana.
U UIO su potvrdili da sprovode “određene kontrole” tri pravna lica koja se nalaze u krugu Fabrike duvana Banjaluka.
“Naši službenici trenutno popisuju zalihe i kada završe posao, odmah će kontrolu poslovanja sva tri obveznika iz svog domena započeti Sektor za poreze UIO. Aktivnosti su pokrenute na osnovu određenih obavještajnih informacija koje su stigle u UIO. U ovom trenutku ne mogu govoriti o kojim informacijama je riječ, jer to tek treba da bude utvrđeno u samoj kontroli”, kazao je Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO BiH, ističući da je o akciji obaviješteno i Tužilaštvo BiH.
Prema saznanjima “Nezavisnih”, u kontrolisanim preduzećima je na zalihama evidentirano oko 100 tona cigareta, među kojima i cigarete bez akciznih markica, navodno, namijenjenih izvozu. Inspektori i poreznici UIO će u kontrolama sravniti račune, odnosno provjeriti da li ima razlika u iskazanoj proizvodnji, prometu iz prodaje, trebovanim akciznim markicama i utvrđenim zalihama neprodatih cigareta.
Sagovornik “Nezavisnih” upućen u akciju UIO kazao je da inspektore najviše interesuje da li su cigarete bez markica, robnih marki Cleopatra, B&B i Davidoff, zaista i izašle iz BiH ili su nezakonito prodavane na domaćem tržištu.
Nebojša Antonić, vlasnik ili većinski akcionar sve tri kontrolisane firme, juče se nije javljao na telefon, ali je Simo Miškić, direktor Fabrike duvana Banjaluka, potvrdio da su predmet kontrole UIO.
“Službenici UIO su, u skladu sa svojim ovlaštenjima, tražili određene podatke i mi smo im, naravno, izašli u susret”, kazao je Miškić tvrdeći da nije upoznat o razlozima vanredne kontrole.
Mali akcionari Fabrike duvana Banjaluka su protekle tri godine tvrdili da se iz preduzeća šleperima otpremaju cigarete koje, umjesto u inostranstvu, završavaju na domaćem tržištu, te da se odvija ilegalni promet cigareta sa Zemljoradničkom zadrugom “Dobro polje” iz Pelagićeva.
Vlada RS je prošle godine podnijela zahtjev sudu za raskid privatizacionog ugovora za Fabriku duvana Banjaluka zbog nepoštivanja preuzetih obaveza od strane kupca, firme “Antonić Trade”. Fabrika duvana mjesecima radi kapacitetom ispod 10 odsto, a njeni radnici rade svega osam dana mjesečno. U cilju okončanja agonije preduzeća i njenih radnika, Vlada RS je uspostavila kontakt sa bugarskim holdingom “Bulgartabac”, koji je izrazio interes za preuzimanje većinskog paketa akcija Fabrike duvana. Antonić je prije dva dana izrazio očekivanje da će kupoprodajni ugovor sa Bugarima potpisati već do kraja godine.

Antonić bio hapšen prošle godine
Nebojša Antonić, vlasnik firme “Antonić Trade” i većinski akcionar Fabrike duvana Banjaluka, u avgustu prošle godine bio je pod istragom Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koja ga je zajedno sa još sedmoricom osumnjičenih uhapsila u akciji kodnog naziva “Kafa”.
U akciji, sprovedenoj na cijeloj teritoriji BiH, privedeni su, između ostalih, i Ivica Ćuk, poznat kao “kralj kafe” iz Hercegovine, te Miroslav Crnčević, kum i poslovni partner Nebojše Antonića.
Pritvorenima su na teret stavljani organizovani kriminal u vezi sa carinskim prevarama, milionskim utajama, falsifikovanjem, te fiktivnim uvozom kafe na osnovu kojeg su dobijali povrat PDV-a. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!