Capital.ba

UIO BiH : Oduzeta krijumčarena roba

14.10.2012. / 12:22

BANJALUKA, Ovlašteni službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Grupe za suzbijanje krijumčarenja iz sva četiri regionalna centra UIO u petak i subotu su proveli združenu operativnu akciju suzbijanja krijumčarenja na prostoru “Nova pijaca” Porebrice, Gradačac gdje su kod 10 pravnih i fizičkih lica oduzeli  raznu tekstilnu robu i obuću čija se ukupna tržišna vrijednost procjenjuje na 300.000 KM, dok je kod šest lica utvrđeno da u trenutku kontrole nisu iskazali promet u iznosu od 120.000 KM, na koji se trebao obračunati i platiti PDV, saopšteno je iz UIO BIH.

 

U akciji su izvršene kontrole kod 16 pravnih i fizičkih lica, koja posluju u okviru “Nove pijace” u Gradačcu.  Za privremeno oduzetu robu nije postojala dokumentacija o porijeklu kao ni dokazi da je ta roba prošla zakonom predviđenu uvoznu proceduru carinjenja te da su plaćene uvozne dažbine: carina i PDV. Protiv pravnih i fizičkih lica, kao i odgovornih lica, biće pokrenuti prekršajni postupci pred nadležnim sudom.

“Ovo je još jedan razlog što je UIO u toku ove sedmice donijela novu Naredbu o nadležnosti carinskih ispostava za carinjenje odrđenih vrsta roba iz azijskih i afričkih zemalja. Naredba je donesena zbog značajne količine krijumčarene robe na tržištu BiH i na osnovu analize koju je uradila UIO, a koja je pokazala ekstremno niske carinske vrijednosti uvozne robe na koje se plaćaju uvozne dažbine”, ističe se u saopštenju.

Analaza koju je uradila UIO je pokazala da se npr. jedan par cipela porijeklom iz Kine prijavio za uvozno carinjenje po cijeni od 0,40 KM, te su na tako prijavljenu i prihvaćenu carinsku vrijednost obračunate i plaćene uvozne dažbine: carina i PDV.

Zbog toga su novom Naredbom o nadležnosti carinskih ispostava za carinjenje odrđenih vrsta roba iz azijskih i afričkih zemalja, određene carinske ispostave u Gradišci, Tuzli, Grudama i Sarajevu kao isključivo nadležne za carinjenje robe poput tekstila, obuće, kože, kozmetike, autodijelova, bicikala i sl. porijeklom iz Azije i Afrike.

Pomenute carinske ispostave imaju sve neophodne uslove za detaljan pregled pošiljki i utvrđivanje stvarne carinske vrijednosti uvozne robe, što će u konačnici dovesti do povećanja naplate uvoznih dažbina i rasta prihoda na Jedinstvenom računu. UIO će takođe izvršiti naknadnu carinsku kontrolu u svim onim postupcima uvoznog carinjenja gdje se roba carinila po ekstremno niskim vrijednostima,  utvrditi i eventualnu odgovornost u lancu uvoznik – špediter – cainska služba, te izvršiti naknadni obračun i naplatu uvoznih dažbina.

Uprava za indirektno oporezivanje BiH poziva sve građane da na našu otvorenu liniju 080 02 06 07 prijave svaki oblik utaje carine ili PDV-a.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti