Capital.ba

Udobne kancelarije izvukle 27 miliona KM

03.06.2013. / 9:09

slikacitava.phpSARAJEVO, Ministarstva, agencije, direkcije, instituti, kancelarije, odbori, komisije i uprave na nivou BiH za zakup prostorija potrošili su lani više od 27 miliona maraka, od kojih najviše Ministarstvo odbrane BiH i to 8,32 miliona KM.

Prema izvještaju o izvršenju budžeta za 2012. godinu institucije na nivou BiH za zakup su potrošile ukupno 27.072.019 maraka.
Poslije odbrane na koju odlazi trećina ukupnog budžeta BiH, smještaj u zakupljenim kancelarijama najviše je platilo Ministarstvo inostranih poslova i to 5,36 miliona, dok je treća po ovim troškovima Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka sa 2,17 miliona KM.
Ni Uprava za indirektno oporezivanje nije štedjela na zakupu, na šta je lani potrošila 1,51 milion, dok je Direkcija za civilno vazduhoplovstvo za ove namjene dala 865.825 maraka. Neznatno manji trošak imala je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) 856.235 KM.
Više od pola miliona na ovoj budžetskoj poziciji potrošile su Granična policija 614.193 i Obavještajno-bezbjednosna agencija 548.364 KM.
Između 300.000 i 400.000 KM na kancelarijski prostor dali su Centar za uklanjanje mina, Služba za poslove sa strancima i Kancelarija za veterinarstvo.
Od 200.000 do 300.000 maraka potrošilo je sedam institucija BiH, najviše Predsjedništvo BiH, i to 277.471 KM, a najmanje Agencija za statistiku BiH 219.192 KM.
Između 100.000 i 200.000 maraka za zakupe su dale 22 institucije. Među njima najviše novca poreskih obveznika dalo je Ministarstvo finansija i trezora 187.820 KM, te Ministarstvo bezbjednosti sa 178.994 KM utrošene za ove namjene.
Više od 100.000 maraka na zakup davale su čak i određene manje agencije, komisije i instituti, kao što su Institut za akreditovanje, Institut za intelektualno vlasništvo, Kancelarija za razmatranje žalbi, Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, Komisija za koncesije, Agencija za bezbjednost hrane, Uprava za zaštitu zdravlja bilja, Institut za standardizaciju…
Nešto manje od 100.000 KM za zakup potrošile su Služba za zajedničke poslove institucija BiH, Centar za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja, Agencija za javne nabavke, Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova…
Član Komisije za finansije i budžet Doma naroda Parlamenta BiH Krunoslav Vrdoljak rekao je da, kada bi sve institucije i agencije radile svoj posao kako treba, ne bi ni bilo potrebe da se kritikuju njihovi troškovi. Sada je, kazao je, situacija suprotna.
– Ima institucija koje su naprosto užas u onome što rade. Jednostavno nema efekta njihovog postojanja – istakao je Vrdoljak i kao primjer naveo agencije koje treba da provjeravaju podatke u vezi sa visokoškolskim ustanovama.
– Zatražio sam odgovor o provjeri diploma u BiH, a odgovorili su mi da nisu nadležni i da s inflacijom lažnih diploma treba da se bave visokoškolske ustanove. Šta onda oni rade? Takve agencije treba ukinuti – rekao je Vrdoljak i dodao da se treba preispitati potreba postojanja mnogobrojnih različitih institucija na nivou BiH.
– Smatram da sada za to postoji ozbiljna politička volja – istakao je Vrdoljak.

Minimum
Samo deset institucija BiH za zakup je dalo manje od 30.000 maraka u prošloj godini. To su Agencija za antidoping kontrolu, Jedinica za implementaciju projekta izgradnje zatvora, Ministarstvo civilnih poslova, Agencija za lijekove i medicinska sredstva, Generalni sekretarijat Savjeta ministara, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, Fond za povratak, Pravobranilaštvo, Agencija za rad i zapošljavanje i VSTS BiH. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!