Capital.ba

Udio sive ekonomije u BDP-u BiH 25 odsto

21.11.2017. / 8:00

SARAJEVO, Borba protiv sive ekonomije treba biti jedan od prioriteta Bosne i Hercegovine, zbog velikog udjela takvih aktivnosti u privredi zemlje, navedeno je na okruglom stolu “Zajedno protiv sive ekonomije” koji je juče u Sarajevu organizirao Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu. 

Dekan Ekonomskog fakulteta Kemal Kozarić rekao je da učešće sive ekonomije u BDP-u Bosne i Hercegovine oko 25 odsto, te da naša zemlja nije izuzetak kad je ta pojava u pitanju.

Istakao je da se siva ekonomija najviše manifestuje kroz angažovanje radne snage ‘nacrno’, obavljanje ilegalnih novčanih transakcija, te nelegalni promet roba i usluga.

“Ako znamo da je BDP Bosne i Hercegovine 29 milijardi KM onda gotovo 10 milijardi KM otpada na sivu ekonomiju”, precizirao je Kozarić.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović naveo je da siva ekonomija negativno utiče na privlačenje stranih investicija i na konkurentnost Bosne i Hercegovine i njene privrede.

Naglasio je da je borba protiv sive ekonomije bitna i za integracije u Evropsku uniju.

Direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH Miro Džakula kazao je da je jedna od osnovih zadaće te institucije upravo borba protiv sive ekonomije i svih oblika zloupotreba i neplaćanja.

Naglasio je da je UIO ključna institucija za fiskalnu stabilnost BiH, kao i da je plaćanje poreza civilizacijsko dostignuće.

Cilj okruglog stola bio je okupiti predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, akademske zajednice, kao i ekonomske eksperte, kako bi bio iniciran konstruktivan dijalog o temi zajedničke borbe protiv sive ekonomije, te elaboriran značaj poreske politike kao izuzetno važnog alata u tim nastojanjima, izvijestila je Fena. Indikator.ba

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!