Capital.ba

Udarci na grčku privredu

03.08.2015. / 16:26

zastava-grckagATINA, Grčka privreda pretrpila je veliki udarac u julu pošto su na vrhuncu dužničke krize zatvorene banke i uvedena kontrola kapitala, pokazuju dva objavljena istraživanja.

Dodatni pokazatelj štete koja je nanijeta grčkoj ekonomiji u posljednjih mjesec dana jeste i današnji pad indeksa na atinskoj bezi koja je poslije petonedjeljne pauze otvorena s gubitkom od 22 odsto vrijednosti akcija.

Kompanija Markit saopštila je da je njena mjera poslovne aktivnosti u Grčkoj, odnosno PMI Indeks (Indeks menadžera nabavke), u julu pao na najnižu vrijednost u istoriji, iako su u ostatku evrozone zabilježena poboljšanja.

“Proizvodnja je doživjela kolaps u julu s vrhuncem krize”, rekao je ekonomista Markita Fil Smit. PMI Indeks u Grčkoj pao je na 30,2 poena i najniži je u posljednjih 16 godina, javlja Market Watch. Nivo od 50 bodova je granica između pada i rasta, a u evrozoni je zabilježen rast od 52,4 boda.

Podaci otkrivaju i katastrofalno stanje u Grčkoj i kao takvi, rijetko se mogu vidjeti u razvijenim zemljama.

Fabrike su imale pad u novim narudžbinama i često nisu mogle da dobiju potrebne resurse posebno iz inostranstva pošto su zatvaranje banaka i ograničenja kapitala značajno omele normalnu poslovnu aktivnost, objasnio je Smit.

U mjesečnom istraživanju povjerenja kompanija i potrošača takođe je zabilježen pad – Pokazatelj ekonomskog sentimenta pao je peti mjesec uzastopce na najniži nivo od oktobra 2012. godine.

“Negativan razvoj je rezultat oštrog pogoršanja u poslovnim očekivanjima u svim oblastima, ali i takođe nedavnog i značajnog pada u povjerenju potrošača”, saopštila je Fondacija za ekonomska i industrijska istraživanja (IOBE) koja je sprovela istraživanje. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!