Capital.ba

Učešće problematičnih kredita u Srbiji poraslo na 18,8 odsto

19.12.2011. / 7:35

BEOGRAD, Ukupni (bruto) krediti bankarskog sektora sa kašnjenjem dužim od 90 dana na kraju trećeg tromjesečja 2011. iznosili su 321,5 milijardi dinara i činili 18,8 odsto ukupno odobrenih (bruto) kredita, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Apsolutno i relativno povećanje problematičnih kredita za 10,5 milijardi dinara je nastavljeno tokom trećeg tromjesečja. To je za rezultat imalo povećanje nivoa pokazatelja problematičnih kredita za 0,2 procentna poena u poređenju sa krajem prethodnog tromjesečja, navedeno je u izvještaju NBS o poslovanju banaka.

Struktura kategorija plasmana koji čine ukupne problematične kredite nije u značajnoj mjeri promjenjena u odnosu na prethodno tromjesečje.

Problematični krediti privredi (javni i privatni sektor) sa nivoom od 217,2 milijardi dinara sada čine 67,6 odsto ukupnih problematičnih kredita.

Tokom trećeg tromjesečja problematični krediti privredi predstavljali su ključni faktor povećanja ukupnog nivoa problematičnih kredita imajući u vidu da čine 70,3 odsto ukupnog povećanja.

Stanovništvo sa nivoom od 43,4 milijardi dinara učestvuje sa 13,5 odsto u ukupnim problematičnim kreditima i može mu se pripisati 18,3 odsto njihovog povećanja.

Značajno učešće problematičnih kredita je neophodno dodatno posmatrati i kroz mogućnost bankarskog sektora da ih u dovoljnoj mjeri „pokriju” iz rezervi formiranih za procjenjene gubitke po svim plasmanima.

Na kraju trećeg tromjesečja 2011. pokazatelj pokrića problematičnih kredita obračunatom rezervom za procjenjene bilansne gubitke iznosio je 128,2 odsto.

Sporiji rast iznosa problematičnih kredita u odnosu na obračunatu rezervu za procjenjene gubitke je rezultirao povećanjem pokrića problematičnih kredita za 1,1 procentnih poena. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!