Capital.ba

U Željezari Smederevo neće biti prekida proizvodnje

28.05.2012. / 13:21

SMEDEREVO/BEOGRAD, U Željezari Smederevo neće biti obustavljena proizvodnja, kompanija radi u skladu sa biznis planom i trenutnom situacijom na svjetskom tržištu čelika, tvrde nadležni u toj fabrici.

Predsjednik Skupštine privrednog društva Željezare Smederevo Predrag Umičević rekao je da nije u planu zaustavljanje rada druge visoke peći, niti slanje radnika na prinudni odmor, dok je nabavka sirovina ugovorena do kraja juna.

U željezari se održava redovna proizvodnja na oko 70 do 80 odsto kapaciteta jedne visoke peći, ili do 60. 000 tona čelika mjesečno, kazao je Umičević.

Prema njegovim riječima, ni željezara sada ne radi punom snagom, iako su zahtjevi na tržištu nešto veći nego proizvodnja, jer je cijena čelika nepovoljna i nastavlja da pada, pa bi veća proizvodnja generisala gubitke.

Cilj je, kako je istakao Umičević, da se sa sadašnjom proizvodnjom održe kupci da bi se, u slučaju promjene cijene čelika na svjetskom tržištu, povećao nivo proizvodnje.

Umičević je rekao da se ne ide na neke velike porudžbine sirovina i zbog tendera za strateškog partnera koji je otvoren do 11. juna i, kako je naveo, do polovine narednog mjeseca očekuju se neke informacije po tom pitanju.

Spekulacijama o zaustavljanju druge visoke peći u željezari pokušava se odluka Vlade Srbije o održavanju proizvodnje vezati za izbore, što nema veze, kao ni tender, mišljenja je Umičević.

On je izrazio uvjerenje da će i nova Vlada Srbije, nastaviti u “istom ovom ritmu”, kada je u pitanju Željezara Smederevo.

Portparol Željezare Smederevo Dušanka Ranković rekla je da kompanija radi u skladu sa biznis planom, zahtjevima tržišta i sa proizvodnjom u drugoj visokoj peći.

I predsjednik nezavisnog sindikata u željezari Mileta Gujaničić juče je rekao da druga visoka peć u Željezari Smederevo neće biti stavljena u “tihi hod”, jer kompanija ima ugovorene poslove za naredna dva mjeseca.

Pogoni u željezari trenutno rade smanjenim kapacitetom sa kratkim pauzama do pet dana, pa je uprava pozvala radnike da dobrovoljno odu na plaćeno odsustvo, objasnio je on.

Gujaničić je istakao da se čeka isticanje produženog roka na tenderu za izbor strateškog partnera i izrazio optimizam u vezi sa tim.

Ministarstvo finansija Srbije je 18. aprila objavilo tender za izbor strateškog partnera za Željezaru Smederevo, u kojem je krajnji rok za dostavljanje obavezujućih ponuda bio 4. maj.

Na osnovu zahtjeva učesnika na tenderu, Vlada Srbije je do 11. juna produžila rok za dostavljanje obavezujućih ponuda za izbor strateškog partnera za Privredno društvo za proizvodnju i preradu čelika “Željezara Smederevo”. Zainteresovani kupci treba da uz ponudu dostave garanciju od milion evra.

Prijavu za učešće u transakciji do sada su podnijeli : “Junajtid plzen” (United Pilsen)” S.A. Luksemburg, “Donjecki stil grup” (Donetsksteel Grpup) iz Ukrajine i “Ural majning end metalurdžikal kompani” (Ural Mining and Metallurgical Company) iz Ruske Federacije, navedeno je u saopštenju vladine Kancelarije za saradnju s medijima.

“Junajtid plzen” je u vlasništvu ruskog biznismena Igora Šamisa, u čijem sastavu je i kompanija “Bumaš” iz Iževska u Rusiji, proizvođač mašina i opreme za industriju papira, eksploatacije nafte i čeličnih cijevi.

Poslovna imperija Šamisa obuhvata i nekadašnju željezaru fabrike “Škoda” u Plzenju – “Plzen stil”, preduzeće sa 900 zaposlenih.

Ukrajinski “Donjeck stil” ima rudnik kamenog uglja, dvije fabrike za proizvodnju koksa i dvije željezare i u grupi je najvećih proizvođača koksa u Evropi.

Treći ponuđač, ruski “Ural majning end metalurdžikal”, spada među najveće kompanije u Rusiji, a u sastavu ima više od 50 firmi koje posluju u okviru rudarskog i metalurškog sektora i automobilske industrije.

Željezara je od kraja januara u državnom vlasništvu, nakon otkupa za jedan dolar od američkog “Ju-Es stila”, koji se povukao iz Srbije jer je poslovao s gubicima.

“Ju-Es stil” je 2003. kupio smederevsku željezaru u stečaju.

Prva visoka peć u smederevskoj željezari stavljena je na “tihi hod” u jesen 2008. godine. Proizvodnja u čeličani bila je privremeno obustavljena u februru 2012. zbog niskih temperatura i nemogućnosti dopremanja sirovina.

List “Politika” je juče navela, bez pozivanja na izvor, da će samo dvije nedjelje pred istek tendera za prodaju željezare, oko 5.000 radnika te fabrike drugi put od početka 2012. biti poslato kući do daljnjeg, kao i da će druga visoka peć biti stavljena u “tihi hod”. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!