Capital.ba

U Srbiji zapušteno “2,5 Slovenije”

30.01.2012. / 8:35

BEOGRAD,  Ukoliko bi neobrađeno zemljište u Srbiji bilo obrađeno, godišnji prihod poljoprivrede bio bi povećan za više od 400 miliona dolara, procjena je stručnjaka.

Procjenjuje se da u Srbiji ima između 200.000 i 400.000 hektara neobrađenog zemljišta, pretežno u Centralnoj Srbiji.
“Koliki je to gubitak, govori činjenica da Slovenija sa dva miliona stanovnika, ima svega 170.000 hektara oranica“, kaže predsjednik Društva agrarnih ekonomista Srbije Miladin Ševarlić.
To praktično znači da je kod nas neobrađeno 2,5 puta više od ukupnih oraničnih površina sa kojih Slovenija obezbjeđuje 70 procenata potreba za hranom.

Prema Ševarliću, najjednostavnije bi bilo da se pomenuto zemljište obrađuje ukoliko država počne da daje subvencije za zakup neobrađenog zemljista, ali je teško procjeniti koliko bi taj proces koštao.

Samo privođenje zapuštenih površina koje nisu obrađivane godinu, dvije ili tri košta koliko i duboko oranje po hektaru negdje možda 300 evra, rekao je on.

Direktor Instituta za ekonomiku poljoprivrede Srbije Drago Cvijanović smatra da bi najefikasniji način obrađivanja zapuštenog zemljišta bio rentiranje u državnom vlasništvu na najmanje pet godina i to bez naplate rente, kao i stimulisanje kupovine zemljišta u privatnom vlasništvu ili podsticanje obrađivanja na neki drugi način.

Srbija, inače, u Evropi ima najviše poljoprivredne površine po stanovniku – 0,60 hektara, u poređenju sa Holandijom 0,06 hektara, Njemačkom 0,19, Mađarskom 0,51, Danskom 0,50… Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!