Capital.ba

U Srbiji usvojene izmjene Zakona o radu i o PIO

18.07.2014. / 11:57

zakonBEOGRAD, Skupština Srbije usvojila je izmjene Zakona o radu, koji bi trebalo da poveća zapošljavanje i poboljša poslovni ambijent, uprkos protivljenju i protestima pojedinih sindikata koji su smatrali da će taj zakon povećati otpuštanje radnika. 

Usvojene su i izmjene Zakona o penzijsko – invalidskom osiguranju /PIO/, kojim se izjednačava starosna granica za odlazak u penziju za žene i mušakrce od 65 godina, javili su beogradski mediji.

Izmjene Zakona o radu predviđaju pravo na naknadu po osnovu minulog rada od 0,4 odsto po godini rada kod aktuelnog poslodavca.

Naknada zbog otkaza dobijenog kao tehnološki višak iznosiće minimum zbir trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada kod aktuelnog poslodavca.

Otpremnina zbog odlaska u penziju iznosiće dvije prosječne plate zaposlenog, a ne tri kao do sada, zaposleni će imati pravo na naknadu za noćni rad od 26 odsto, ali ne i za smjenski rad.

Radni odnos na određeno vrijeme može da traje dvije, umesto kao do sada godinu dana, kao i da zaposleni pravo na korišćenje godišnjeg odmora dobija poslije mjesec dana neprekidnog rada, a ne, kao do sada, poslije šest mjeseci.

Nova rješenja predviđaju i gubljenje prava na naknadu za neiskorišćen godišnji odmor, izuzev ako zaposleni dobije otkaz, a zaposleni će imati manji broj dana plaćenog odsustva, pa će umjesto sedam dobijati pet za vjenčanje, porođaj, teške bolesti članova porodice ili njihovu smrt, a za dobrovoljno davanje krvi dva slobodna dana.

Tokom godišnjeg odmora zaposleni ima pravo na osnovnu zaradu uvećanu za minuli rad tokom tog mjeseca, a ne kao do sada na prosjek svoje zarade iz prethodna tri mjeseca. Imaće i pravo na 60 odsto osnovne zarade uvećane za minuli rad, a ne kao do sada na prosjek svoje zarade iz prethodna tri mjeseca.

Izmjene Zakona o PIO predviđaju, između ostalog, da se od januara 2015. na svakih šest mjeseci povećava starosna granica za odlazak žena u penziju, da bi 2032. godine starosna granica za odlazak žena u penziju iznosila 65 godina i izjednačila se sa uslovima za muškarce.

Minimalan radni staž je 15 godina.

Prevremenu starosnu penziju mogu da koriste svi koji imaju 40 godina staža, a od 2023. godine u prevremenu penziju mogu da odu muškarci stari 60 godina i žene sa 59,6 godina.

Žena koja je rodila jedno dijete ima pravo na dodatnih šest mjeseci staža, a sa dvoje djece – godinu, dok će žena koja je rodila troje i više djece imati pravo na dodatni staž od dvije godine. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!