Capital.ba

U Srbiji svaki peti mladi čovjek vlasnik firme

05.03.2016. / 7:00


preduzetnikBEOGRAD,Potpredsjednica Vlade Zorana Mihajlović ocjenila je da Srbiji nedostaje preduzetnički duh i da je tek svaki peti mladi čovjek vlasnik kompanije, firme ili radnje.

“Mladih privrednica ima tri puta manje nego privrednika”, rekla je ona na otvaranju Studentskog poslovnog foruma u Privrednoj komori Srbije istakla da to može da se promjeni zajedničkim radom.

Mihajlović je navela da je nezaposlenost mladih u Srbiji prema posljednjim podacima iznosila 39 odsto i da je zapošljavanje te kategorije jedan od prioriteta Vlade.

Ona je istakla da mladi u Srbiji počinju sopstveni posao tek oko 35. godine, dok u Evropi to rade u kasnim dvadesetim godinama.

Mihajlović je rekla da je stopa nezaposlenosti za godinu dana sa 28 odsto smanjena na 17,5 odsto, kao i da su u Srbiji otvorene kompanije koje zapošljavaju 13.000 ljudi, od čega 65 odsto mladih.

Istakla je da je za povećanje zaposlenosti mladih potrebno mjenjati obrazovni sistem i pozvala mlade da ostanu da rade u Srbiji.

“Važno da mladi ostanu ovde. Obrazujte se u inostranstvu, ali se vratite da radite ovde”, naglasila je Mihajlović.

Ona je pozvala mlade da iznesu svoje prijedloge šta bi država trebalo da uradi kako bi se povećala njihovu zaposlenost.

Mihajlović je podsjetila i da je ova godina proglašena za godinu preduzetništva, i naglasila da je od 16 milijardi dinara, koliko je namjenjeno u tu svrhu, 70 odsto opredjeljeno za mlade.

Predsjednik Privredne komore Srbije Marko Čadež rekao je da se u Srbiji oko 150.000 mladih, od 15 do 24 godina, niti školuje, niti rade.

On je naglasio da je potrebno promjeniti odnos politike prema preduzetništvu, kao i da je neophodan dijalog države, privrede i mladih.

Prema riječima Čadeža, Srbija je ispod prosjeka u odnosu na EU kada je reč o spremnosti mladih za preduzetništvo.

Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović je rekao se na evidenciji te službe trenutno nalazi 186.000 mladih između 15 i 30 godina, što je 5,8 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.

On je dodao da 62 odsto mladih na evidenciji NSZ nema radno iskustvo i ocjenio da treba naći prostora za obuke i edukaciju.

“U 2016. godini NSZ će za aktivne mjere zapošljavanja izdvojiti 2,8 milijardi dinara i oni će u velikoj mjeri biti namjenjeni mladima”, rekao je on.

Martinović je istakao i da 50 odsto mladih na posao čeka duže od godinu dana.

Studentski privredni forum je održan juče i danas u Privrednoj komori Srbije (PKS), a na skupu učestvuje više od 200 studenata i preduzetnici.

Na dvodnevnom seminaru studenti će dobiti korisne savjete koji će im pomoći da bolje shvate kako funkcioniše privreda i kako da ostvare poslovne ideje, naveli su organizatori.

Studenski privredni forum organizuje CEDEM u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta, Ministarstva nauke, prosvjete i tehnološkog razvoja i PKS. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!