Capital.ba

U Srbiji svaki peti kredit problematičan

03.08.2016. / 8:45

BEOGRAD, Svaki peti kredit u ukupnim plasmanima banaka je problematičan, a njihovo učešće iznosi 20,22 odsto, što je za 1,36 odsto manje nego što je bilo na kraju 2015, pokazali su podaci Narodne banke Srbije.

narodna-banka-srbije-8-n1

Kako je Tanjugu rečeno u Narodnoj banci, to je smanjenje ukupnog učešća loših kredita u odnosu na posljednji dan prošle godine, kada je njihovo učešće u ukupnim pozajmicama bilo 21,58 odsto.

Posmatrano po sektorima, pokazatelj bruto NPL privrede na dan 30. juna 2016. iznosi 20,88 odsto, dok je kod sektora stanovništva taj pokazatelj značajno niži i iznosi 10,34 odsto.

Problematični krediti u bankarskom sektoru Srbije iznosili su, tog dana 404,34 milijarde dinara, navodi NBS, a na osnovu izvještaja koje dobija od banaka na mjesečnom nivou.

NBS navodi da problematični krediti privrednih društava iznose 176,7 milijardi, a stanovništva 73,43 milijarde dinara.

Najveći dio preostalog iznosa problematičnih kredita, prema NBS, odnosi se na druga pravna lica – nefinansijski sektor u stečaju.

Pod pojmom problematični krediti, objašnjavaju, podrazumjeva se stanje ukupnog preostalog duga pojedinačnog kredita uključujući i iznos docnje po osnovu koga je dužnik u docnji duže od 90 dana, ili po osnovu plaćanja kamate ili glavnice.

Takođe, to su i krediti gdje je kamata u visini tromjesečnog iznosa i viša pripisana dugu, kapitalizovana, refinansirana ili je njeno plaćanje odloženo, kao i oni gdje dužnik kasni manje od 90 dana, ali je banka procijenila da je sposobnost dužnika da otplati dug pogoršana i da je otplata duga u punom iznosu dovedena u pitanje.TANJUG

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!