Capital.ba

U Srbiji prodajom preduzeća nestalo 400.000 radnih mjesta

21.03.2012. / 11:22

BEOGRAD, Prodajom društvenih preduzeća u proteklih deset godina u budžet Srbije stigle su dvije milijarde evra, ali je prelaskom na novu vlasničku strukturu nestalo 400.000 radnih mjesta.

U protekloj deceniji, prema statistikama Agencije za privatizaciju, najviše novca dobijeno je prodajom duvanskih kompanija i cementara, a privatizacijom novog vlasnika je dobilo 2.350 društvenih preduzeća.

Privatizacija je uticala na povećanje produktivnosti i rast imovine preduzeća, kažu u Agenciji, ali je smanjen broj zaposlenih i gotovo svaki treći ugovor je raskinut.

Direktor Agencije za privatizaciju Vladislav Cvetković kaže da je analiza pokazala da su privatizovana preduzeća sa novim vlasnikom od gubitaša postajala uspješna i pozitivno posluju uz povećanu produktivnost, ali je “tranzicija sama po sebi dovela do smanjenja broja zaposlenih”.

Problem je, međutim, što je bez obzira na vlasništvo, nestalo 400.000 radnih mjesta. Kod privatizovanih preduzeća, ističe Cvetković, uslov efikasnosti bio je smanjenje broja zaposlenih, ali je bio prisutan i kod svih koji su prošli privatizaciju bezuspješno ili nisu uopšte.

Zaduženi za privatizaciju priznaju da im je posao iz godine u godinu sve teži, a ostalo je još 537 problematičnih firmi koje su već prodavane ili su u restrukturiranju i zato je, kako kažu, vrijeme da se pređe na novi model privatizacije i da im se strateški partner nađe prodajom imovine, javlja RTS.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!