Capital.ba

U Srbiji od jula lični bankrot

15.04.2015. / 10:43

nbsBEOGRAD, Dužnici u Srbiji koji nisu u stanju da ispunjavaju obaveze prema bankama, poreskoj upravi, javnim preduzećima i ostalim povjeriocima, uskoro bi mogli da dobiju mogućnost da proglase lični bankrot.

Generalni direktor Sektora Narodne banke Srbije /NBS/ za kontrolu poslovanja banaka Željko Jović najavio je da je uvođenje mogućnosti ličnog bankrota predviđeno strategijom za rješavanje problematičnih kredita, čiji rok donošenja je 30. jun.

Jović je za Radio-televiziju Srbije rekao da bi se u slučaju bankrota fizičkim licima dodijelio lični stečajni upravnik.

Lični stečajni upravnik bi trebalo da isplanira kako da se dugovi što lakše i bezbolnije izmire, a da se dužniku ne ugrozi lična egzistencija.

“Granica od koje će biti proglašavan lični bankrot građana biće naknadno određena, ali će za početak biti definisan vremenski period, recimo 10 dana, kao dozvoljena granica za kašnjenje u izmirenju obaveza, poslije koje će biti proglašavan lični bankrot”, rekao je Jović.

On je objasnio da će prije proglašenja ličnog bankrota građanima biti omogućeno da restruktuiraju svoja dugovanja, kao i da usklade svoje troškove i primanja da bi mogli da vraćaju dugove, a tek ako ni to ne budu mogli, biće proglašavan lični bankrot i dobiće ličnog stečajnog upravnika.

Troškovi angažovanja ličnog stečajnog upravnika zavisiće od modela koji bude primijenjen.

Strategija za rješavanje problematičnih kredita priprema se u saradnji sa MMF-om, Svjetskom bankom i Evropskom bankom za obnovu i razvoj.

Prema zvaničnim podacima, svaki stanovnik Srbije u ovom trenutku u prosjeku duguje skoro 900 evra, u ozbiljnim finansijskim problemima je 150.000 građana, dok su banke blokirale račune 200.000 ljudi.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!