Capital.ba

U Srbiji i BiH gorivo najjeftinije

15.07.2014. / 7:35

pumpaBEOGRAD, Sezona je godišnjih odmora, a oni koji planiraju putovanje sopstvenim automobilom, što pruža odgovarajući komfor i slobodu tokom puta, moraće da izdvoje dosta novca za kupovinu goriva – do mora, brat bratu, šacujemo, od 50 do 150 evra.

Manje para potrošiće oni čija vozila pokreće dizel jer je benzin uglavnom skuplji, a visina izdvajanja zavisi i od države u koju se putuje. Razlike u cijeni goriva u Srbiji i okruženju nisu velike, ali ih ima.
Inače, u Srbiji se cijena goriva u posljednje vrijeme nije mnogo mjenjala, a litar benzina jeftiniji je od litre dizel-goriva. Ipak, posljednjih nekoliko dana litar bezolovnog benzina, koji je bio nešto malo manje od 150 dinara, je oko 152 dinara, dok je litar dizela oko 155 dinara. Kada se to prevede na evropsku valutu, za litar benzina u Srbiji treba izdvojiti 1,31 evro, dok je litar dizel-goriva 1,33 evro. Treba reći da cijene goriva u Srbiji nisu iste na svim pumpama jer to zavisi od kompanije.
Putnici koji na odmor putuju prolazeći kroz Bosnu i Hercegovinu, u principu će najbolje proći pošto u toj zemlji litar benzina košta 1,20 evro, dok je litar dizela 1,22 evro. Te cijene goriva niže su nego u Srbiji, ali i drugim zemljama u regionu, ali je, ipak, najpovoljnije napuniti rezervoar dizel-gorivom u Makedoniji.
Naime, litar tog goriva tamo je 1,13 evro, dok je litar benzina skuplji i košta 1,35 evro. Skuplje je rezervoar natočiti u Crnoj Gori, gdje za litar bezolovnog benzina treba izdvojiti 1,37 evro, što je desetak evrocenti više nego u Srbiji, ali je zato povoljnije nego u Srbiji točenje dizel-goriva, pošto je litar jeftiniji nekoliko evro centi i košta 1,27 evro.
Naravno, za kupovinu goriva u Hrvatskoj treba više novca nego u Srbiji – litar benzina je 1,44 evro, a manje će uštedjeti „dizelaši” pošto je razlika gotovo neznatna: litar dizela tamo je 1,35 evro. Još skuplje je rezervoar natočiti u Sloveniji, gde je litar bezolovnog benzina 1,50 evro, a litar dizela 1,37.
Putnici koji se upute na more u Bugarsku gorivo će plaćati veoma slično kao i u Srbijii: litar bezolovnog benzina 1,28 evro, a dizela 1,30. Oni koji kao ljetnju destinaciju odaberu Mađarsku gorivo će takođe plaćati gotovo identično kao u Srbiji – bezolovni benzin jedva nešto skuplje 1,30 evro, a slično je i pri kupovini dizela jer litar košta 1,34 evro. Gorivo će skuplje plaćati oni koji rezervar pune u Rumuniji, bez obzira na to o kojoj je vrsti riječ jer su cijene ujednačene i litar je oko 1,43 evro.
Najveći broj turista iz Srbije leto provodi u Grčkoj, a u toj zemlji kupovina goriva je značajna stvaka. Naime, litar benzina košta 1,73 evro, dok je litar dizela gotovo 1,40 evro. Udar na novčanik osjetiće i oni koji se svojim vozilom upute u Tursku, u kojoj je gorivo čak skuplje nego u Grčkoj: litar benzina je 1,80 evro, a dizela 1,56.

 
Po rezervoaru razlika i 20 evra
Pošto je svaki dinar važan, a uštedjeti se može, dobro je znati da se po rezervoaru na količini od 40 litara može uštedeti ili izgubiti dvadesetak evra jer je tolika razlika između najpovoljnije i najnepovoljnije cije goriva u okruženju. Naime, za kupovinu 40 litara benzina u Bosni i Hercegovini potrebno je 48 evra, a u Grčkoj 69. Za istu količinu dizel-goriva najpovoljnije je gorivo točiti u Makedoniji – 45 evra, dok je za rezervoar dizela u Rumuniji potrebno 57 evra. Nije svejedno. Dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!