Capital.ba

U Srbiji 720.000 siromašnih

04.05.2010. / 15:32

BEOGRAD, U Srbiji svako 10. dijete mlađe od 14 godina živi ispod donje granice siromaštva, bez mogućnosti da zadovolji osnovne životne potrebe, upozorili danas učesnici Pres-kluba Medija centra na tribini Da li je Srbija gladna: Socijalna karta Srbije.
Na tribini je iznijet podatak Zavoda za statistiku da je ispod granice siromaštva 2009. živjelo 720.000 stanovnika, odnosno 6,9 odsto, i da je taj procenat porastao u odnosu na 2008. 0,8 procenata, odnosno za 60.000 stanovnika.
Ekspertkinja za socijalnu politiku i bivša ministarka za socijalna pitanja Gordana Matković ocijenila je da se siromaštvo od 2000. smanjivalo, ali je od 2007. aktuelan rast.
“Siromaštvo se povećalo u kategorijama u kojima se ranije smanjivalo, prvenstveno među onima s nižim stepenom obrazovanja i među onima koji žive van urbanih centara“, rekla je Gordana Matković.
Ona je dodala da je poboljšanje sistema obrazovanja prioritet za Srbiju i preduslov za podizanje nivoa zaposlenosti i privrednog razvoja.
Profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković ocijenio je da se nivo zaposlenosti sigurno neće popraviti narednih godinu i po dana.
“Trećina građana je ‘prikovana’ za strategiju preživljavanja. Glavni problemi su loše nefunkcionalno obrazovanje, nezaposlenost, finansijsko siromaštvo i loš nivo zdravlja”, rekao je Stojiljković.
Prema njegovim riječima, najveći problem u Srbiji je odsustvo ozbiljne državne strategije razvoja. On je podsjetio da je Srbija od 2000. do danas izgubila gotovo pola miliona zaposlenih.
Savjetnik ministra za rad i socijalnu politiku Ljubomir Pejaković istakao je da su najugroženije kategorije višečlane porodice, porodice s djecom, podstanari, građani bez osnovnog obrazovanja, nezaposleni stariji od 50 godina i porodice sa invalidima.
Pejaković je naveo da se pripremaju izmjene Zakona o socijalnoj zaštiti kojima će biti povećana pomoć najsiromašnijim građanima. Emg.rs

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!