Capital.ba

U SAD-u očarani srpskom rakijom i vodom

16.09.2015. / 7:20

knjaz milosBEOGRAD, Amerikanci sve više kupuju srpsku rakiju, vina i mineralne vode. Razlog je i odluka američkog Kongresa da Srbiji odobri status nacije povlašćene u trgovini.

Tri šumadijske kompanije koje proizvode mineralnu vodu, rakiju i vino “Knjaz Miloš”, “Flores” i vinarija “Aleksandrović” povećale su, u prvih sedam mjeseci ove godine, izvoz svojih proizvoda na američko tržište za 10 do 20 odsto, u odnosu na isti period prošle godine.
Pored kvaliteta proizvoda ovih kompanija, koji je prepoznat na američkom tržištu, drugi razlog povećanja izvoza je u odluci američkog Kongresa da Srbiji odobri status povlašćene nacije u trgovini, odnosno izvoz oko 5.000 proizvoda, bez carine.

U kompaniji “Knjaz Miloš” Tanjugu je rečeno da su u skladu sa novom strategijom razvoja ponosni na rezultate koje su uspeli da postignu u ovoj godini.

U periodu od januara do avgusta ove godine povećali smo prodaju u Sjedinjenim Američkim Državama za skoro 20 odsto u odnosu na isti period prošle godine”, navedeno je u pisanoj izjavi kompanije “Knjaz Miloš”.

Najtraženiji proizvod je, dodaju u toj kompaniji, gazirana mineralna voda “Knjaz Miloš”, čiji kvalitet potrošači na inostranom tržištu prepoznaju.

Budući da je Republici Srbiji nakon dve godine ponovo odobren Generalni sistem preferencijala za bescarinski izvoz proizvoda na tržište SAD, nastojaćemo da planskim sprovodjenjem strategije razvoja iskoristimo sve benefite tokom perioda povlašćenog statusa, a u cilju unapredjenja izvoza i poboljšanja saradnje sa američkim kompanijama”, navode u aranđelovačkoj fabrici “Knjaz Miloš”.

Povećanje izvoza na američko tržište za do 10 do 12 odsto bileže i u kompaniji “Flores” iz Divostina kod Kragujevca, koja je žestoka pića na to tržište izvezla u vrijednosti od oko 130.000 dolara.

Ova kompanija, pored “žute ose” kao visokokvalitetnog brenda šljivovice, proizvodi i “belu osu”, “srpsku lozu”, “žutu lincuru”…

Najviše je izvezeno u Čikago i Njujork. Od ukupno izvezenih boca žestokog pića, oko 80 odsto je ‘žuta osa’. Na američko tržište izvezli smo i lozovaču i ‘belu osu'”, izjavio je Tanjugu direktor “Floresa” Miomir Pljakić i istakao “da se izvoz na američko tržište širi, bez pompe i reklame”.

Vlasnik vinarije “Aleksandrović” u Vinči, kod Topole, Božidar Aleksandrović u izjavi Tanjugu je rekao da je do sada na američko tržište izvezeno vina u vrednosti od oko 100.000 dolara.

“Očekujemo do kraja godine još jednu veću isporuku”, rekao je Aleksandrović i dodao da su prisutnost na tržištu i kontinuitet kvaliteta vina doprineli povećanju tražnje.

Prema njegovim riječima, na tržište SAD ta vinarija je izvezla najpoznatije brendove i to belo vino “trijumf” i crveno vino “regent”.

Izvoz bezalkoholnih i alkoholnih pića Šumadije, kao i Pomoravlja, prema podacima Regionalne privredne komore Kragujevac, bilježi dobre rezultate ne samo kada je riječ o izvozu na američko tržište već i u druge zemlje svijeta, pri čemu ostvaruje znatan suficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni.

Za prvih sedam meseci ove godine na inostrana tržišta plasirano je bezalkoholnih i alkoholnih pića u vrednosti od 6,8 miliona dolara, a vrednost uvoza iznosi 25.000 dolara”, ističu u Regionalnoj privrednoj komori Kragujevac.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!