Capital.ba

U RS 11 od 20 najskupljih javnih nabavki u BiH

10.07.2018. / 8:30

BANJALUKA – Od 20 najvrijednijih sklopljenih ugovora o javnim nabavkama sa domaćim ponuđačima u BiH tokom 2017. godine, čak 11 su sklopile institucije i preduzeća iz Republike Srpske, a devet organi svih ostalih nivoa vlasti u BiH. Najskuplji projekat je bolnica Istočno Sarajevo.

Ugovori dodijeljeni u postupcima javnih nabavki u BiH lani su dostigli vrijednost od 2,2 milijarde KM, od čega oko 54 odsto otpada na na nivoe vlasti u FBiH, a 36 odsto u RS, dok su institucije BiH sklopile nešto više od osam odsto, a Brčko 1,2 odsto ukupne vrijednosti dodijeljenih ugovora.

Tako vrijednost dodijeljenih ugovora na nivou vlasti BiH iznosi 192,4 miliona KM, na nivou vlasti u FBiH 1,1 milijardu KM, a u Republici Srpskoj 791,8 miliona KM, dok je Brčko Distrikt sklopio ugovore vrijedne 28,4 miliona KM.

Agencija za javne nabavke BiH napravila je Pregled 20 najvrijednijih ugovora sklopljenih sa domaćim ponuđačima, a koji je u posjedu  portala CAPITAL. Tih 20 ugovora vrijedi ukupno 195,3 miliona KM.

Na prvom mjestu je posao dodijeljen firmi „Markovic invest-RM“ iz Laktaša kome je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske dalo 46,5 miliona KM da projektuje, gradi i oprema novu bolnicu Istočno Sarajevo po principu „ključ u ruke“.

Drugi navrijedniji ugovor, sa „UniCredit bankom“, sklopio je Grad Banjaluka koji se kod te banke zadužio za 16,9 miliona KM. Isti iznos dat je i za izgradnju, opremanje i puštanje u pogon „Hidroelektrane Bogatići Nova“.

Četvrti najvrijedniji ugovor sklopile su “Rudnik i termoelektrane Ugljevik” sa “OPTIMA Grupom” od koje za 12,8 miliona KM kupuju euro dizel.

Po vrijednosti sklopljenih ugovora slijedi Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH koja preduzeću „ITC“ iz Zenice plaća 9,3 miliona KM za drugu fazu izgradnje grančnog prelaza Gradiška.

Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH za posoše plaća 9,3 miliona KM firmi “Muehlbauer”, dok “Elektroprivreda BiH” iz Sarajeva za usluge štampanja, kovertiranja i dostave računa za električnu energiju plaća “BH poštama” 8,5 miliona KM. Ova dva ugovora dodijeljena su pregovaračkim putem, bez raspisivanja tendera.

U prvih 10 najvrijednijih ugovora sa domaćim ponuđačima spada i zaduženje grada Doboja za 7,5 miliona KM realizovano kod „Nove banke“ Banjaluka.

Više od 7,1 milion KM koštao je i lani sklopljen posao Poreske uprave Republike Srpske sa “PROINTER ITSS” iz Banjaluke. Bez tendera je toj firmi ustupljena nabavka projektnih usluga implementacije integrisanog informacionog sistema Poreske uprave i usluga održavanja, dokupa i zamjene softverskih licenci za integrisani informacioni sistem.

Na desetom mjestu najvrijednijih ugovora je onaj koji je Ministarstvo finasija Srpske sklopilo sa „Novom bankom“. Riječ je o kreditnom zaduženju vrijednosti 6,8 miliona KM.

Na listi ugovornih organa dalje se po vrijednosti sklopljenih ugovora redaju „Protivgradna preventiva RS“ sa zaduženjem od 6,7 miliona kod „Nove banke“, „Elektroprenos BiH“ koji je banjalučkom „Elnosu“ dao da za 6,3 miliona gradi dalekovod Gacko – Nevesinje.

Tu su i uniforme za policiju koje Ministarstvo unutrašnjih poslova RS firmi „KM trade“ iz Visokog plaća 5,8 miliona, zatim iznajmljivanje Microsoft licence od banjalučkog “Lanaca” koje Ministarstvo komunikacija i transporta BiH plaća 5,6 miliona.

Ispod pet miliona su ugovori koje je “Elektrodistribucija Pale” sklopila sa “Addiko bankom”, “Elektroprivreda BiH” sa “HP investingom”, Grad Sarajevo sa preduzećem “Džekos”, Fond Kantona Sarajevo za izgradnju stanova sa “Almy-gradnjom”, “Putevi RS” sa “Hercegovinaputevima”, te Ministarstvo komunikacija i transporta BiH sa “Ipsa institutom”.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!