Capital.ba

U prvom kvartalu na FDIC-ovoj listi 775 “problematičnih” banaka

22.05.2010. / 7:45

NJUJORK, U prvom tromjesečju ove godine broj “problematičnih” banaka na posebnoj listi američke Korporacije za osiguranje federalnih depozita (FDIC) povećan je u odnosu na zadnji kvartal 2009. za 73 na 775.
Navedeno je regulatorno tijelo u četvrtak izjavilo da je bankarska industrija u posmatranom periodu zabilježila ukupnu neto dobit od 18 milijardi dolara, odnosno ostvarila je najbolje rezultate od prva tri mjeseca 2008. godine, prenosi agencija AP. Za poređenje, u istom lanjskom periodu, američke banke su ostvarile ukupan profit od 5,6 milijardi dolara. “Uprkos dobrim rezulatima, bankarski sistem i dalje je pritisnut brojnim problemima te ne možemo zanemariti mogućnost dalje volatilnosti na tržištu”, izjavila je predsjednica FDIC-a Sheila Bair te dodala da se stvari ipak razvijaju u pozitivnom smjeru.

Najveće banke pokazuju najveće poboljšanje u poslovanju. Potpomognute državnim novcem i niskim kamatnim stopama bankarski divovi s Wall Streeta predvode oporavak. S druge strane, zajmodavci male i srednje veličine mogli bi i u narednim godinama osjećati posljedice finansijske krize jer su još uvijek pritisnuti lošim kreditima.

Na FDIC-ovoj listi u prvom kvartalu tako je bilo čak 10 odsto od ukupnog broja banaka u SAD-u. Krajem prošle godine na listi “problematičnih” banaka bile su 702, a na kraju 2008. samo 252 banke. Regulatori su u ovoj godini zatvorili 72 zajmodavca, što je dvostruko više u poređenju s istim periodom prošle godine. Od početka 2008. u SAD-u je bankrotiralo ukupno 237 banaka. Poslovni.hr

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!