Capital.ba

U ovoj godini internet očekuju značajne novine

04.01.2010. / 8:35

internet adresaVAŠINGTON, Internet se neprestano mjenja, a u ovoj godini očekuju se neke značajne novine koje bi mogle da izmjene način na koji koristimo tu mrežu – najveći svjetski pretraživač “Gugl” planira lansiranje novog softvera zvanog “Gugl vejv”, popularni sajt za druženje “Tviter” biće proširen novim mogućnostima, a za adrese sajtova po prvi put će moći da se koriste i druga slova, osim latiničnih.
Internet je postao tako neophodan dio života da mnogi jednostavno ne mogu da zamisle život bez njega. Od pristupa i razmjene informacija, preko komunikacije i šopinga, do zabave – sve može da se radi na internetu.
U posljednje vrijeme sve je popularnije druženje na sajtovima kao što su “Fejsbuk” i “Tviter”. Ali iduće godine, Internet će dobiti jedan nov način za istovremenu komunikaciju i saradnju – kompanija “Gugl” planira da lansira internetski softver “Gugl vejv”, koji objedinjuje i-mejl, četovanje, razmjenu fotografija i pretraživanje Interneta, javio je Glas Amerike.
Urednica magazina T3 Ket Hanaford kaže da je impresionirana novim servisom.
“‘Gugl vejv’ je platforma koja objedinjuje servise kao što su ‘Tviter’ i ‘Fejsbuk’. Ali on može da se koristi i za rad, za saradnju sa kolegama, naročito ako ste van radnog mesta ili kod kuće”, kaže ona.
“Fejsbuk” i “Tviter” trenutno predvode kao platforme za druženje. “Fejsbuk”, lansiran 2004. godine, ima više od 350 miliona aktivnih korisnika, dok je broj korisnika nešto mlađeg “Tvitera” od januara do septembra porastao 1.030 odsto. Da li će u 2010. godine ta dva sajta dobiti konkurenciju? “Neće se pojaviti neki novi, revolucionarni sajt. Sve će se svoditi na to kako da pristupimo sajtovima koje već koristimo, kao što su ta dva. Dakle, pojaviće se nove aplikacije u mobilnim telefonima i kompjuterima za pristup, na primjer, ‘Tviteru'”, kaže Ket Hanaford.
“Tviter” takođe planira da doda neke nove aplikacije, držeći se svoje filozofije da sve treba da bude jednostavno.
“Osobina koju smo najavili je obeležavanje geografskog položaja (geotaging) kako bi svaki ‘tvit’ pokazivao tačnu lokaciju. Drugu novost su u stvari izmislili sami korisnici. Kada naiđete na zanimljivu informaciju i prosljedite je svojim sljedbenicima, ona će se za najkraće vrijeme proširiti do najvećeg mogućeg broja ljudi”, kaže suosnivač “Tvitera” Biz Stoun.
Ali, život na Internetu skopčan je sa rizicima. Sa milijardama slika i milionima videa koje stavljamo na Fejsbuk mnoge privatne informacije postaju javne. Glavni bezbjednosni analitičar firme “MekAfi” Greg Dej kaže da nas to čini podložnim krađi identiteta.
“Sajber kriminalci žele informacije o nama, a mi im to olakšavamo… Trebalo bi malo da razmislimo prije nego što šaljemo podatke, naročito ako koristimo više različitih sajtova za druženje”, kaže Dej.
U 2010. godini neće samo hardver i softver doživeti promjene. Jedna od najkrupnijih promena na Internetu biće uvođenje drugih vrsta slovnih znakova u internet adrese. U oktobru, neprofitna organizacija IKAN, koja reguliše te adrese, odobrila je korišćenje i ne-latiničnih slova, kao što su hebrejska, korejska ili indijska.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!