Capital.ba

U otpad otišla 654 miliona KM

12.04.2018. / 8:00

BANJALUKA, Centralna banka BiH uništila je u prošloj godini novčanice čija je vrijednost u platnom prometu iznosila 654,2 miliona maraka jer su bile nepodobne za platni promet.

U izvještaju o radu Centralne banke za 2017. godinu, koji je proslijeđen Parlamentu BiH, navedeno je da banka kontinuirano povlači novčanice nepodobne za opticaj, koje na kraju uništava u skladu sa propisima.

– Povlačenjem tog novca i puštanjem u opticaj novčanica nove serije održavamo zadovoljavajući kvalitet novca u platnom prometu. U prošloj godini uništeno je 14,5 miliona komada novčanica i 8.167 komada kovanica nepodobnih za opticaj. Vrijednost uništenog novca iznosi 654,2 miliona maraka – podaci su Centralne banke BiH, ali u njima nije sadržano poređenje sa prethodnom godinom.

Kada je riječ o falsifikovanom novcu, Centralna banka je lani registrovala 691 lažnu novčanicu konvertibilne marke, što je za 15,8 manje u odnosu na godinu ranije.

– Krivotvorenih kovanica bila su 2.303 komada, što je za 13,6 manje u odnosu na 2016. godinu. Najviše krivotvorenih novčanica bilo je u apoenima od 20, a kovanica u apoenu od jedne marke –  naveli su u Centralnoj banci.

Ekonomisti ističu da je Centralna banka uništila veliku sumu novca ako se ima u vidu da njegova izrada nije jeftina i da BiH ima mnogo finansijskih problema.

– Materijalna i nematerijalna šteta od uništavanja tolike količine novca sigurno je velika. Ali, Centralna banka mora uvijek u opticaju imati određenu količinu novčanica zbog funkcionisanja platnog prometa, protoka robe i usluga i unapređenja ukupnog ekonomskog ambijenta. Ako dođe do oscilacija u količini, odnosno smanjenja novčane mase, pada i promet – kazao je član Udruženja ekonomista RS – SWOT Aleksandar Ljuboja.

Prema njegovim riječima, rješenje bi moglo biti povećanje obima bezgotovinskog plaćanja, što bi smanjilo habanje i uništavanje gotovog novca u platnom prometu.

– Zbog toga treba uložiti napore i raditi na tome da bezgotovinski oblici plaćanja budu što masovniji. To bi smanjilo trošak koji proističe iz uništavanja novca, ali i razne manipulacije. Jedan od problema u posljednje vrijeme je namjerno uništavanje novca ispisivanjem raznih tekstova na novčanicama. Taj trend uzeo je maha i nanio veliku štetu – kazao je Ljuboja i dodao da u svakom monetarnom i platnom sistemu postoji određeni stepen nehotičnog oštećenja novca, koji treba svesti na minimum.

Išarane novčanice

Iz Centralne banke BiH nedavno su pozvali stanovnike da ne uništavaju namjerno novčanice ispisivanjem raznih riječi, brojeva i simbola na njima i upozorili da bi u suprotnom prilikom pokušaja njihove zamjene mogli da ostanu praznih ruku.

– U posljednje vrijeme uočen je povećan broj namjerno oštećenih novčanica grafičkim ili hemijskim olovkama. Takav novac možemo oduzeti i uništiti bez nadoknade – upozorili su iz Centralne banke. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!