Capital.ba

U Njemačkoj sve više zaposlenih na bolovanju

11.06.2012. / 9:36

BERLIN, Nijemci su sve češće na bolovanju, a broj psihičkih problema, uzrokovanih stresom na poslu, u znatnom je porastu!

Savez sindikata Njemačke u martu je saopštio da više od 50 odsto zaposlenih radi pod pritiskom, a 63 odsto tvrdi da godinama ima sve više obaveza u okviru radnog vremena.

Radnici se žale na sve više posla i mnogi ističu na nisu u stanju da urade sve ono što se od njih traži. Zato, u prosjeku, 3.6 odsto zaposlenih ima otvoreno bolovanje.

Na portalu “stresforum.net” mnogi zaposlenici pišu o svojim problemima.

“Ne mogu više da uradim sve što se zahtijeva od mene. Kada sjednem i pogledam brdo obaveza koje me čekaju, muka mi je” – to je jadan od češćih i drastičnih opisa radničkih problema. Mnogi pišu o jakim glavoboljama i o tome da nisu u stanju da se opuste.

Mediji navode da razna naučna istraživanja pokazuju da pritisak kojim su zaposleni na radnom mjestu izloženi posljednjih godina drastično raste.

Njemačke mreže za podsticanje zdravstvene zaštite na radnom mjestu procjenjuju da se pojava psihičkih i psihosomatskih oboljenja od 70-tih godina prošlog vijeka desetrostuko povećala!

Ukoliko duže patite od nesanice, misli vam kruže oko jednog te istog problema i ako se sve više povlačite iz društvenog života – trebate hitno potražiti ljekara, savjetuju stručnjaci.

Socijalni radnici kao i oni zaposleni u zdravstvenoj zaštiti imaju najveći rizik. Ti radnici su, osim psihičkog stresa, izloženi i fizičkim opterećenjima.

Prema relevantnim podacima, žene češće obolijevaju od muškaraca. Tako je 2010. duplo više žena prijavljeno kao nesposobno za rad zbog psihičkog opterećenja nego u 2000. godini.

Podaci nekih specijalizovanih agencija pokazuju da zaposleni koji imaju zdravstvene probleme i idu na bolovanja godišnje uzrokuju ekonomski gubitak za njemačka preduzeća u visini od osam do 20 milijardi evra.

Eksperti tvde da će svaki evro investiran u zdravstvenu zaštitu radnika donijeti više nego dvostruku dobit.

Prije dvije godine u Edinburgu je 18 evropskih zemalja potpisalo Deklaraciju za zaštitu psihičkog zdravstvenog stanja kod zaposlenih.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!