Capital.ba

U Hrvatskoj za godinu dana nestalo 918 farmi mlijeka

10.06.2014. / 6:50

mlijekoZAGREB, Iako je 2014. donijela optimizam u hrvatskom mljekarstvu, budući da je proizvodnja mlijeka u prvih pet mjeseci naspram istog perioda 2013. porasla 3,5 odsto, na 228 miliona kilograma, i dalje je taj nivo nezadovoljavajući, jer je za prvih pet mjeseci 2012. iznosila 272 miliona kilograma. 

Podaci Hrvatske poljoprivredne agencije (HPA) otkrivaju da je broj farmi koje daju mlijeko u otkup između dva maja manji za 918, a u odnosu na maj 2012. za 3.150 isporučilaca, prenosi hrvatski Poslovni dnevnik.

“Da bismo zaustavili eroziju u proizvodnji mlijeka, nužne su mjere koje su u okviru zajedničke poljoprivredne politike EU vezane za novi model pomoći do 2020, što je upravo u izradi, a program razvoja ruralnih područja treba fokusirati na mliječno-govedarski sektor kako bismo konačno ukrupnili i povećali proizvodnju”, kaže direktor preduzeća “Kroacija stočari” Branko Bobetić.

Bobetić podsjeća da je u godini rekordne proizvodnje mlijeka, 2009, Hrvatska brojala 212.402 krave, a lani je njihov broj spao na 166.000 grla. Dodaje da se na najvećih 200 farmi odnosi 45 odsto proizvodnje mlijeka.

Prema njegovim riječima, i u zemljama članicama EU sa razvijenim mliječnim govedarstvom, godišnje sa tržišta nestaje sedam do osam odsto farmi, ali kod njih proizvodnja mlijeka kontinuirano raste.

Iako je između 2009. i 2013. u Hrvatskoj broj mliječnih krava na prosječnoj farmi uvećan sa devet na 13, proizvodnja je po grlu smanjena sa 3.179 na 3.035 kg mlijeka. Do 2012. godine godišnja isporuka po farmi rasla je sa 28 na 41 hiljadu kilograma, dok je lani pala na 39 hiljada.

“Ne budu li novi model podrške i mjere iz ruralnog programa u funkciji ukrupnjavanja farmi i povećanja proizvodnje mlijeka, opet ćemo novac baciti u prazno”, upozorava Bobetić.

Budući da Evropska komisija nije promijenila odluku kojom od aprila 2015. ukida mliječne kvote za članice, krajnji je trenutak da se sprovedu konkretne mjere podrške mljekarstvu, navode u ovom preduzeću. Dodaju da su lani sa domaćih farmi otkupljena 503 miliona kilograma mlijeka, a uvoz mliječnih proizvoda iznosio je 335 miliona kilograma, što, prema riječima Bobetića, dovoljno ilustruje koliko je alarmantno stanje u sektoru. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!