Capital.ba

U dim otišlo više od 1,2 milijarde maraka

13.04.2012. / 8:55

BANJALUKA, Građani BiH su na cigarete prošle godine potrošili više od 1,2 milijarde KM.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) potvrđeno nam je da su 2011. izdali 473.785.290 akciznih markica, što znači da je prodato približno toliko pakli cigareta, koje, u prosjeku, po kutiji koštaju oko 2,50 KM.
Prostom računicom zaključi se da su cigarete koje su prošle godine prodate legalnim putevima vrijedne oko 1,18 milijardi maraka, a ako tom iznosu dodamo i crno tržište, zaključuje se da je na dim otišlo više od 1,2 milijarde KM. Iz dostupnih podataka zaključuje se da se smanjuje potrošnja cigareta u BiH, ali to ne znači i manje novca, jer su one sve skuplje.
Stručnjaci kažu da su cifre novca utrošenog za cigarete enormne. Aida Ramić-Čatak, koordinator za kontrolu duvana Zavoda za javno zdravstvo FBiH, ističe da je očigledno da se trend poskupljenja duvanskih proizvoda nije odrazio na smanjenje njihove upotrebe.
“Kod nas se vlast stalno žali da u limitiranim budžetima nema novca za kampanje, u smislu prevencije, odnosno odvikavanja od puštenja. Eto, izračunali ste da je 1,2 milijarde otišlo u dim, ali i u zdravlje ljudi. Kada bi samo dio tog novca bio uložen u prevenciju, rezultati ne bi izostali”, naglašava Aida Ramić-Čatak, te dodaje da pušači moraju da znaju da zdravlje nije besplatna kategorija.
Darko Marković, nacionalni koordinator za kontrolu duvana RS, ističe da se pušenjem jedne cigarete udiše čak 4.000 različitih otrova, od čega je oko 40 izrazito kancerogeno.
“Kod nas postoje veoma kvalitetni zakoni koji se odnose na zabranu pušenja, ali izostaje njihovo poštivanje. Cigareta je lako dostupna i djeci, koja su potencijalni korisnici. Ako pošaljete dijete od deset godina, ono će na većini kioska uspjeti da kupi cigarete”, upozorava Marković.
Marin Kvaternik, koordinator kampanje “Republika Srpska bez duvanskog dima” i direktor Regionalnog instituta za javno zdravstvo Doboj, upozorava da su podaci o godišnjoj potrošnji cigareta kod nas alarmantni.
“Pušači moraju da brinu za svoje zdravlje. Oni koji udišu duvanski dim kašlju, češće obolijevaju od bolesti srca i disajnih puteva. Kada govorimo o ljepšem polu, pušenje utiče na stvaranje bora, a kada je porođaj u pitanju, žene koje puše rađaju djecu manje težine, što takođe može imati posljedice”, naglašava Kvaternik.
Ratko Kovačević, portparol UIO BiH, kaže da se tokom ove godine od akciza na cigarete očekuje prihod od oko 850 miliona KM.
“Borce” za smanjenje broja pušača raduje podatak da će se u BiH i u narednom periodu povećavati visina akciza na duvanske prerađevine, kako bi, kažu u UIO BiH, 2014. godine dostigle cifru od čak 2,60 KM po pakli cigareta. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!