Capital.ba

U devizama 300 mlrd.$

05.04.2011. / 9:28

SEUL, Južnokorejske devizne rezerve su u martu dostigle rekordni maksimum, treći mjesec uzastopce, približivši se nivou od 300 milijardi dolara.

Zvanične devizne rezerve Južne Koreje su na kraju marta iznosile 298,62 milijarde dolara, što je 950 miliona dolara više od prethodnog rekorda od 297,67 milijardi dolara, zabilježenog u februaru.
Južnokorejske devizne rezerve su u stalnom porastu od klizanja na nešto više od 200 milijardi dolara u novembru 2008, jer one predstavljaju glavno sredstvo te zemlje za borbu protiv pomanjkanja dolarske likvidnosti, s obzirom na presušivanje kredita uslijed globalne finansijske krize.
Vlada Južne Koreje smatra svoje devizne rezerve glavnim odbrambenim sredstvom od previranja na finansijskim tržištima.

Ta zemlja je naročito osjetljiva na takve krize, s obzirom da je 1997-98. iskusila azijsku finansijsku krizu zbog koje je bila primorana da uzme, kako je u zemlji primljeno, ponižavajuću međunarodnu pomoć za spasavanje.

Južna Koreja svoje devizne rezerve uglavnom investira u hartije od vrijednosti i depozite, a manji dio se sastoji od Specijalnih prava vučenja Međunarodnog monetarnog fonda. Zlato u njima učestvuje s najmanjim udjelom.
Južnokorejske devizne rezerve su krajem februara bile sedme po veličini na svijetu, iza kineskih, japanskih, ruskih, tajvanskih, brazilskih i indijskih. Kina i Japan imaju najveće devizne rezerve na svijetu. Kina je imala 2,8 biliona dolara na kraju 2010, dok je Japan na kraju februara posjedovao 1,09 biliona dolara.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!