Capital.ba

U BiH do sada došlo 250 miliona dolara direktnih američkih investicija

22.09.2017. / 13:20

BANJALUKA, Ambasador SAD u BiH Morin Kormak izjavila je danas da u BiH trenutno posluje oko 30 američkih kompanija, te da je u tu zemlju do sada došlo oko 250 miliona dolara direktnih investicija iz SAD.

Kormakova je rekla novinarima na Biznis forumu u Banjaluci, u organizaciji Ambasade SAD i Američke trgovinske komore u BiH, da će biti više stranih investicija kada se poboljša poslovna klima i eliminiše korupcija.

Ona je, u uvodnom obraćanju učesnicima, navela da je jedan od ciljeva održavanja foruma želja za povećanjem investicija i mogućnosti za poslovna partnerstva za američke firme i one u čijem prodajnom portfoliju su znatno zastupljeni američki proizvodi i usluge.

Kormakova je naglasila da su američke investicije imale pozitivan uticaj u BiH, navodeći kao primjer kompaniju KKR, čije je sjedište u SAD, i koja je investirala oko 200 miliona dolara u razvoj tržišta telekomunikacija.

Ona je kao značajnog investitora navela i kompaniju “Advent internešenel”, koji je vlasnik Adiko banke.

“Američki investitori nam kažu da se ovdje suočavaju sa mnogim preprekama, kao što su korupcija, netransparentne procedure javnih nabavki i nepredvidivi nameti koji se mogu pojaviti bilo gdje, od opštinskog, kantonalnog, entitetskog, pa sve do nivoa BiH”, rekla je Kormakova.

Predsjednik Upravnog odbora Američke trgovinske komore u BiH Mirna Milanović Lalić rekla je novinarima da je ideja ovog foruma bila da se posredstvom panela, na kojima su se čula iskustva kompanija koje su već ulagale u BiH i onih koje to planiraju, razmijene iskustva, te identifikuju problemi.

Lalićeva je istakla da će rješavanje tih problema omogućiti nove i još bolje investicije.

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je novinarima da je ovaj forum ujedno i pozitivna promocija grada, kao i prilika za domaće privrednike da se upoznaju o programima koje nudi USAID i druge američke agencije posredstvom Ambasade SAD u BiH.

On je naveo da se u Banjaluci trenutno realizuje jedan od projekata uz podršku USAID-a, u poslovnoj zoni u Ramićima, u vrijednosti od blizu milion KM, gdje USAID učestvuje sa 500.000 KM.

Radojičić je u uvodnom obraćanju istakao da je ovo je i vrijeme za pozicioniranje interesa u novim srednjoročnim planovima grada.

“Grad bilježi rast broja turista, prepoznat je kao središte avanturističkog turizma i festivala i kulturnih događaja. Imamo potencijal za razvoj kongresnog turizma, pa su dobrodošli investitori sa interesom za gradnju hotela viših kategorija sa kongresnim/konferencijskim dvoranama”, naglasio je Radojičić.

On je istakao da se u razvoju privrede Banjaluke prioritet daje i novim poslovnim zonama, a, uz interes za razvoj tradicionalne privrede, postoji i zainteresovanost za razvoj IT sektora i za to da što više mladih započne svoj biznis. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!