Capital.ba

U BiH broj registrovanovih automobila u stalnom porastu

20.02.2012. / 8:40

BANJALUKA,  U BiH su prošle godine registrovana ukupno 1.026.254 putnička vozila, što je za osam odsto više nego 2010. godine ili čak 379.596 vozila više u odnosu na 2003. godinu, pokazuju podaci Bosanskohercegovačkog auto-moto kluba (BIHAMK).

 

Prema ovim podacima, trend rasta broja registrovanih vozila u BiH je i dalje prisutan, te je naglašeno da je prošle godine prvi put od postojanja BiH zabilježeno da je ukupan broj registrovanih putničkih vozila na bh. putevima prešao cifru od milion.
Tako je prošle godine najviše vozila registrovano na području FBiH, i to ukupno 611.766, ili 60 odsto od ukupnog broja u BiH, dok je na području RS registrovano 381.568 vozila, a u Brčko distriktu 32.920.
Kako je kazao Ševal Kovačević, ovlašteni sudski vještak za saobraćaj BiH, povećan broj vozila nije posljedica boljeg standarda građana, nego toga što je “MUP proradio”, pa su vlasnici velikog broja vozila bili prinuđeni da ih registruju.
“Takođe, trenutno stanje prometne saobraćajne mreže u BiH ni izbliza ne odgovara tolikom broju vozila i neminovno je da se ide prvo u novu izgradnju, a zatim i u rekonstrukciju i modernizaciju postojeće saobraćajne mreže”, rekao je Kovačević i dodao da je potreban regionalni pristup ovom problemu, posebno zemalja bivše Jugoslavije.
Kovačević je naveo da, kada je u pitanju prometna infrastruktura, između susjednih država moraju biti osmišljene tačke konekcije i usaglašene kroz prostorne planove.
“Bez dalje izgradnje i rekonstrukcije postojeće saobraćajne mreže zapadaćemo u sve veću izolaciju i imaćemo ogroman stepen incidencije ili posljedica, kroz broj poginulih i povrijeđenih na putevima”, rekao je on.
Komentarišući ove podatke i tražeći moguće uzroke za porast broja vozila na bh. putevima, u Udruženju za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS kazali su da bi jedan od uzroka mogao biti i proces homologacije vozila.
“Proces homologacije je dao rezultate kada je u pitanju povećanje broja voznih jedinica u BiH”, rekao je Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja.
Prema njegovim riječima, ako povećanje broja vozila ne prati razvoj saobraćajne infrastrukture, pojavljuje se problem sa zagušenjima saobraćaja, većim intenzitetom habanja postojećih saobraćajnica, a naravno i sam stepen bezbjednosti saobraćaja opada.
“Sama saobraćajna zagušenja i velik broj voznih jedinica na saobraćajnicama povećava i stepen rizika od nastajanja saobraćajnih nezgoda, jer nije isto kada jednom lokacijom prođe 10.000, ili kada prođe 30.000 vozila”, naveo je Jaćimović.
U BIHAMK-u su kazali da su, kao i svake godine, pripremili informaciju o ukupnom broju registrovanih vozila u BiH u 2011. godini, te da su podatke dobili od Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDEEA), te entitetskih, kantonalnih i MUP-a Brčko distrikta.    Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: U BiH broj registrovanovih automobila u stalnom porastu

    1. bosman

      @2: odnosi se na novo registrovane automobile.

    2. bosman

      Zvaničan podatak iz Srbije je: u prošloj godini je za 30% manje registrovanih vozila nego u 2010.g.

    3. bosman

      Ja u ovo ne vjerujem. Da je za za 8 odsto više registrovano vozila u 2011.g. nego u 2010. g., ne vjerujem.