Capital.ba

U 2014. ostvaren izvoz u drvnoj industriji veći od milijardu KM

01.04.2015. / 14:33

malaSl.ashxSARAJEVO, BiH je u prošloj godini ostvarila izvoz u drvnoj industriji veći od milijardu i devet miliona KM, što je za 9,3 odsto više u odnosu na 2013. godinu, rekla je danas u Sarajevu sekretar Asocijacije drvne industrije i šumarstva Spoljnotrgovinske komore BiH Selma Bašagić.

Ona je na konferenciji za novinare, pred početak Skupštine Asocijacije drvne industrije, naglasila da je u prošloj godini izvoz namještaja činio 35,4 odsto i da je za 5,1 odsto veći u odnosu na uporednu godinu, dok je izvoz rezane građe iznosio 28,9 odsto.

“Zabrinjavajuće je što je u prošloj godini u ukupnom izvozu drvne industrije 18,5 odsto činio izvoz šumskih sortimenata, a u okviru toga je oko 80 odsto ogrevno drvo, a oko 20 odsto trupci”, rekla je Bašagićeva.

Prema njenim riječima, uporedo sa izvozom finalnih proizvoda od drveta, raste i izvoz sirovina i rezane građe, što bi trebalo smanjiti, jer finalni kapaciteti imaju problem sa obezbjeđenjem sirovine.

“Od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH tražimo da donese mjeru koja će destimulisati izvoz sirovine”, rekla je Bašagićeva, dodavši da postoje prijedlozi da se uvede izvozna taksa.

Potpredsjednik Asocijacije drvne industrije Lordan Iličić istakao je da najveći problem u drvnoj industriji predstavlja previsoka cijena rada u segmentu doprinosa i poreza, zbog čega bi bilo dobro da se jedan dio opterećenja sa proizvodnje prenese na potrošnju.

Iličić je naglasio da je jedan od problema i nedostatak sirovine za finalnu proizvodnju, navodeći kao primjer da se godišnje uveze oko 100 miliona KM ploča od usitnjenog drveta.

Prema njegovim riječima, drvoprerađivači nemaju podršku u vidu podsticaja i povoljnih kredita što usporava investiranje u nove tehnologije i razvoj ove industrije. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!