Capital.ba

U 2011. u Srbiji 10 odsto manje novoosnovanih preduzeća

04.01.2012. / 19:48

BEOGRAD, U Srbiji je 2011. registrovano 8.470 novih preduzeća, što je za 10 odsto manje nego 2010. godine, saopštila je danas Agencija za privredne registre (APR).

U 2011. je otvoreno i 32.240 novih preduzetničkih radnji, odnosno 8,7 odsto manje nego godinu ranije.

Iz APR navode da je prošle godine registrovano zatvaranje 13.580 preduzeća i 35.290 predzetničkih radnji.

Za sedam godina, od kada se u APR-u sprovode procedure registracije i vodi elektronski registar privrednih subjekata, registrovano je ukupno 65.110 novih privrednih društava. Tokom 2005. i 2006. godine u prosjeku je godišnje registrovano oko 11.000 novih društava i 40.000 preduzetnika.

Najuspješnija godina u APR, kako su istakli, bila je 2007. godina kada je registrovano 12.000 novih preduzeća i 48.000 novoosnovanih radnji. Međutim, od 2009. godine počeo je da opada broj novoosnovanih privrednih subjekata i to je trend koji se nastavio i u 2011. godini.

Najviše preduzetnika, njih 47.950, počelo je posao 2007. godine. U pretkriznoj, 2008. godini bilo ih je za 4.600 manje, ali od 2009. godine taj broj ne prelazi 40.000, naveli su u APR.

Govoreći o brisanju preduzeća i radnji, iz APR su naveli da su podaci o privrednim društvima koja su obrisana iz registra poslije sprovedenog redovnog postupka stečaja ili likvidacije gotovo istovjetni sa brojkama iz 2010. godine.

I u prošloj godini je, kao i 2010. godine, APR po podnijetim zahtjevima za brisanjem, registrovala brisanje oko 3.400 privrednih društava, ali je zahvaljujući sprovođenju automatskog stečaja,što je na snazi već dvije godine, ukupan broj obrisanih privrednih društava znatno je veći.

Kako je objašnjeno u APR, u 2011. je na osnovu Zakona o stečaju obrisano 13.580 privrednih društava ili četiri puta više u odnosu na broj privrednih društava koja su obrisana u redovnim postupcima likvidacije ili stečaja.

Riječ je o oko 10.000 privrednih društava koja su obrisana iz Registra privrednih subjekata po službenoj dužnosti, na osnovu pravosnažnih sudskih rješenja o sprovedenim postupcima automatskog stečaja.

Direktor APR Zvonko Obradović ocijenio je da je veliki broj privrednih društava koja su u protekle dvije godine obrisana iz Registra privrednih subjekata “rezultat dugoročne nelikvidnosti domaće privrede i neodgovornog poslovanja pojedinaca i nisu isključiva posljedica uticaja svjetske ekonomske krize na domaću privredu”.

“Kod preduzetnika je ove godine zabilježeno 35.290 obrisanih radnji, šest odsto manje u poređenju sa prošlom godinom, pa ovaj podatak možda može da bude ohrabrujući znak da se preduzetnici koji posluju na našem tržištu ipak relativno dobro bore sa trenutnom krizom i da ne izlaze iz biznisa, već se prilagođavaju tražnji na tržištu tako što često mijenjaju djelatnost”, kazao je on.

On je naveo da, posmatrano po djelatnostima, među novootvorenim, ali i kod zatvorenih privrednih društava preovladuju i dalje tgovina na veliko, konsultantske usluge u oblasti poslovanja i izgradnja.

“Ugostiteljske usluge i trgovina na malo su djelatnosti koje preovlađuju kod novoosnovanih preduzetnika, ali su to i djelatnosti koje obrnutim redom dominiraju i kod onih preduzetnika koji su protekle godine izašli iz biznisa i zatvorili svoje radnje”, rekao je on.

Teritorijalno posmatrano, u prošloj godini najviše je osnovano privrednih društava u beogradskim opštinama, Novom Sadu, Subotici, Kragujevcu i Pančevu, dok ih je najviše obrisano sa teritorije Borskog i Braničevskog okruga – u Boru, Kladovu, Majdanpeku, Negotinu, Golupcu, Kučevu, Malom Crniću.

Najviše osnovanih, ali i obrisanih preduzetnika registrovano je sa sjedištem na opštinama Novi Beograd i Novi Sad. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!