Capital.ba

Tržište rada budućnosti sasvim drugačije

13.02.2012. / 7:25

NJUJORK, Tržište rada narednih godina i decenija biće sasvim drugačije od današnjeg, obrazovanje će i dalje biti jako bitno ali ne i dovoljno, predviđaju amerčki analitičari.

 
Dva američka futurološka sajta – “Nju Džiografi” i “Mardžinal revolušn” – koja se bave urbanizmom grada sutrašnjice odnosno novom svJetskom ekonomijom, složni su se da radna mjesta u budućunosti neće imati mnogo veze sa aktuelnim poslovima zaposlenih.

“Nju Giografi” definiše tri zakona tržišta rada sutrašnjice:

1. Ljudi će obavljati poslove koje kompjuter neće moći da nadomjesti;

2. Svjetsko tržište rada podrazumevaće i niže plate i manje mogućnosti u pogledu većeg broja kriterijuma.  To će se, međutim, odraziti i na potrošače, jer će proizvodi biti kvalitetniji a jeftiniji, a životni standard će porasti.

3. Stručnjaci u svim oblastima postaće sve više službena lica u okviru misija koji će obavljati precizne zadatke, a sve manje zaposleni sa dugim karijerama u istom preduzeću.

Futurolazi takođe smatraju da profesije u oblastima kao što je tehnologija, matematika, informatika i tehnički inženjering koje su se smatrale nezamjenljivim neće više biti na tolikoj cijeni. Razlozi su već sada vidljivi:

1. veliki broj zadataka koje su nekada obavljali inženjeri sada sve češće zamjenjuju informacioni sistemi;

2. na svjetskom tržištu rada vlada ogromna konkurencija kvalifikovane i stručne radne snage.

Posao koji je obavljao inženjer elektrotehnike prije 25 godina skoro da nema nikakve veze sa onim što danas zahtjeva to radno mjesto. Računari obavljaju većinu poslova koju su u prošlosti obavljali ljudi, planovi se izrađuju kompjuterskim putem, oni ogranizuju i proces proizvodnje…

Posao inženjera je sveden na ograničen broj zadataka koji za sada računar ne može da radi.

Čak je i posao informatičara sve više “informatizovan”, jer za razliku od prije 20 godina, veliki broj operacija vezanih za softversku tehnoliogiju i tehnička pitanja sada se obavljaju kompjuterski.

Istovremeno konkurencija u toj profesiji je ogromna zbog velikog priliva radne nage iz Indije, Ukrajine, Maroka…

“Mardžinal Revolušn” navodi da će obrazovanje i dalje biti od ključne važnosti za zaposlenje, ali to je samo tek prvi korak jer će mladi morati da posjeduju skup kvaliteta koji se neće ograničavati samo na obrazovanje i stručnost.

Radnici budućnoisti će morati da budu posvećeni eksperti pasionirani svojim poslom. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!