Capital.ba

Tri tuzlanske firme među najvećim izvoznicima u prošloj godini

07.02.2017. / 7:45

SARAJEVO, Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, na listi deset najvećih izvoznika iz države u prošloj godini bilo je sedam firmi iz Federacije BiH. 

Među njima su i tri iz Tuzlanskog kantona: CIMOS TMD – automobilska industrija Gradačac, lukavački GIKIL i ”Sisecam soda” Lukavac. Treća se razlikuje što ujedno nije i najveći uvoznik.

U Tuzlanskom kantonu u 2016. godini ostvareni su i rast uvoza i izvoza proizvoda. Pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 83,6 posto, a vanjskotrgovinski deficit 250 miliona KM.

“Iz TK izvezeno je milijardu i 270 miliona KM vrijednosti proizvoda, što je rast izvoza od 5,5 posto. U istom periodu ostavaren je i rast uvoza od 6,3 posto i uvezeno je roba u vrijednosti od milijardu i 520 miliona KM”, kazala je koordinatorica Centra za regionalnu saradnju KPK Tuzla Edina Kurtić.

Karakteristično je da su najveći izvoznici iz BiH ujedno i najveći uvoznici uz jedan izuzetak, a to je ”Sisecam soda” Lukavac koja se uz TMD Gradačac i GIKIL.

“Ponosni smo na činjenicu da smo svake godine među prvih deset izvoznika u BiH. U 2016. godini smo četvrti na listi najvećih izvoznika. Razlikujemo se po tome da ujedno nismo na listi najvećih uvoznika”, rekla je izvršna direktorica za finansije ”Sisecam soda” Lukavac Azijada Hadžihasanović.

Za sada u ”Sisecam sodi” više od 80 odsto sirovina nabavljaju od domaćih dobavljača i planiraju zadržati proizvodnju na nivou prošlogodišnje uz obezbijeđeno strano tržište na koje i izvoze 99 odsto proizvoda. TK ima i druge proizvode ”izvozne perjanice”.

“U 2016. godini smo izvezli namještaja u vrijednosti od oko 90 miliona KM, obuće od oko 60 miliona, proizvoda od plastike oko 36 miliona te mrkog uglja od oko 23 miliona KM”, istakla je Kurtić.

Pri uvozu u TK uglavnom prednjače sirovine za proizvodnju, kameni ugalj, osnove za proizvodnju u plastičnoj industriji, dijelovi obuće, goveđe kože za proizvodnju obuće i namještaja, ali i lijekovi kojih je u 2016. uvezeno u vrijedosti 30 miliona KM. Fena

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!