Capital.ba

Tri četvrtine uvoza struje ide preko tri firme

21.10.2012. / 11:43

BEOGRAD, Uvoz struje i gasa u Srbiju najvećim djelom se odvija preko posrednika, a troškove plaćaju svi potrošači, ali ne preko cijena, koje su ispod tržišnih, već kroz gubitke javnih preduzeća. Cijene struje i gasa koje uvozimo daleko su veće nego u evropskim zemljama.

U 2011. EPS je uvozio struju preko devet kompanija, a gotovo tri četvrtine uvoza išlo je preko tri: slovenačke GEN-I i švajcarskih „Alpiq“ i EGL. EPS je u novembru 2011. uvoznu struju plaćao četiri evra više nego što je bila njena najviša cijena na berzi u Lajpcigu u istom mjesecu ili gotovo 20 evra više nego što će je ove godine bez posrednika kupovati od Elektroprivrede Republike Srpske.

Slobodan Ružić, direktor konsultantske firme “Energy saving group“, kaže kako je normalno da trgovci žele da zarade i da naplaćuju marže kolike im uslovi na tržištu dozvole, ali ističe da je na EPS-u da na vrijeme odredi potrebe i raspiše tendere kako bi postigao najnižu cijenu.

– Trgovci kupuju struju od proizvođača u vrijeme kad je cijena niža i preuzimaju rizik plasmana u zimskim mjesecima. Logično je da proizvođači, ako se pojave na tenderu, mogu ponuditi nižu cijenu, ali se često dešava da oni struju ranije prodaju trgovcima i nemaju šta da ponude kad raspišemo tender – objašnjava Ružić. Upućeni tvrde da marže veletrgovaca iznose jedan odsto, od čega polovina ide na bankarsku garanciju.

I “Srbijagas“ do gasa iz Rusije dolazi preko posrednika “Jugorosgasa“, u kome ima manjinski udio od 25 odsto. Početkom ove godine, cijena prirodnog gasa za srpsko tržište iznosila je 478 dolara za 1.000 za kubnih metara, a najavljeno je i dodatno snižavanje cijene za 50 dolara. Cijena gasa iz Rusije za zemlje EU bila je do ove godine 384 dolara, a za ovu godinu biće 415 dolara, navodi ruska televizija “Russia today”.

Udvostručena cijena uglja

Marže posrednika nisu male ni u trgovini ugljem. Primjera radi, veleprodajna cijena tone uglja za grijanje domaćinstava koji su prodavale „Termoelektrane i kopovi Kostolac“ iznosila je 2.190 dinara. Građani u Braničevskom okrugu taj ugalj plaćaju oko 5.000 dinara, a u Beogradu i do 8.000 dinara. Troškovi prevoza za udaljenost od oko 10 kilometara iznose od 500 do 900 dinara, dok ostatak otpada na maržu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Tri četvrtine uvoza struje ide preko tri firme

    1. Franko

      Posteno nema sta i transparentno,za smrtnu kaznu kao u naprednim zemljama i garantujem uspjeh.