Capital.ba

Trgovinski deficit Japana porastao u aprilu

23.05.2012. / 11:50

TOKIO, Japan je u aprilu zabilježio veći od očekivanog trgovinski deficit, budući da je rast cijena energenata doprinio povećanju uvoza, dok su isporuke Kini, najvećem izvoznom tržištu Japana, smanjene u odnosu na prošlu godinu.

Aprilski deficit od 520,3 milijarde jena (6,5 milijardi dolara) viši je od 477,7 milijardi jena iz istog mjeseca lani i najviši ikada zabilježen u aprilu, prenijela je agencija AFP.

Međutim, uprkos zabrinutosti oko dužničke krize u Evropi i uticaju jakog jena na izvoznike, Banka Japana uzdržala se od daljeg labavljenja monetarne politike.

Japan je, nakon prošlogodišnje katastrofe izazvane zemljotresom i cunamijem, ugasio svoje nuklearne reaktore, što je dovelo do najgore atomske krize u novije vrijeme i značajno uticalo na treću po veličini svjetsku ekonomiju.

Ta odluka primorala je resursima siromašnu zemlju da se okrene skupljoj alternativi, fosilnom gorivu, pa je uvoz u aprilu uvećan za osam odsto na 6,09 biliona jena.

Izvoz je prošlog mjeseca takođe porastao, za 7,9 odsto, u odnosu na isti mjesec lani, na 5,57 biliona jena, zahvaljujući izvozu automobila i njihovih dijelova.

Aprilski trgovinski deficit, drugi zaredom, nadmašio je očekivanja analitičara, koji su prognozirali da će iznositi 470 milijardi jena. Ekonomista Japanskog istraživačkog instituta, Hideki Macumura, izjavio je da pad izvoza u Kini predstavlja razlog za zabrinutost.

“Rast izvoza zavisiće od inostranih ekonomija… a izvoz bi mogao da nastavi da slabi”, rekao je Macumura agenciji “Dau Džons njusvajers”. “Izgleda da se privreda SAD djelimično oporavlja, ali zato Kina usporava”, dodao je on.

Japan je u aprilu zabilježio deficit od 274,2 milijarde jena u trgovini sa azijskim susjedom, koji ga je 2010. smijenio na poziciji druge po veličini svjetske privrede, budući da je izvoz u Kinu smanjen za 7,1 odsto na godišnjem nivou, sedmi mjesec zaredom.

Japan je ostvario suficit od 425,8 milijardi jena u trgovini sa SAD, što, na godišnjem nivou, predstavlja rast od 165 odsto, ali je izvoz u prezaduženu Evropu, još jedno ključno izvozno tržište, smanjen za 1,9 odsto, dok je uvoz sa Starog kontinenta pao za 4,2 odsto.

Analitičari upozoravaju da će više cijene tečnog prirodnog gasa i rast uvoza, zajedno sa ubrzanim starenjem japanskog stanovništva i smanjenjem prerađivačkog sektora, vjerovatno izazivati trgovinske deficite čitave godine.

Loše vijesti saopštene su dan nakon što je bonitetna agencija “Fič” snizila kreditni rejting Japana i upozorila Tokio da ga čeka još jedno sniženje, ukoliko ne ubrza smanjenje javnog duga, koji je više nego dvostruko veći od japanskog bruto domaćeg proizvoda i najveći među industrijalizovanim zemljama. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!